Otvorenie expozície Knieža z Popradu a jeho hrobka ostáva na tento rok prioritou Podtatranského múzea v Poprade a jeho zriaďovateľa, Prešovského samosprávneho kraja. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa župy Daša Jeleňová, podľa ktorej však zatiaľ stále nie je možné určiť bližší známy termín jej sprístupnenia verejnosti.
Pôvodne sa tak malo stať ešte v závere minulého roka, plány však prekazila situácia v súvislosti s pandémiou COVID-19, proces schvaľovania finančných prostriedkov a verejné obstarávanie.
Práce pokračujú
Podľa Jeleňovej práce na realizácii expozície v súčasnosti pokračujú kontinuálne. „Konkrétne od februára tohto roka ide o dodávku a inštaláciu konštrukcií vitrín, po ktorých bude nasledovať inštalácia klimatizačných zariadení a svetelných podhľadov, teda osvetľovacích prvkov expozície,“ opísala. Podľa Prešovského kraja je však proces prípravy expozície kniežacej hrobky náročný z odborného, finančného a časového hľadiska.
Viac o téme: Koronavírus
„Do procesu samotnej realizácie zasiahla pretrvávajúca epidemická situácia, s tým súvisiaca finančná a materiálová kríza spojená s nekontrolovateľným nárastom cien materiálov a služieb, nedostatkom materiálov, a iné, čo zásadným spôsobom ovplyvnilo a doslova zastavilo realizačné práce na expozícii v lete 2021,“ vysvetlila hovorkyňa.
Z tohto dôvodu sa tak museli niektoré verejné obstarávania opakovať, čo podľa jej slov spôsobilo výrazné posúvanie plánovaných termínov. Dodala, že múzeum zároveň stále hľadá aj iné mimorozpočtové zdroje financií, ktoré nevyhnutne potrebuje na pokrytie celkových nákladov na realizáciu a otvorenie expozície.
Nález hrobky
Kniežacia hrobka zo 4. storočia bola objavená pri výstavbe priemyselného parku v popradskej mestskej časti Matejovce v roku 2005, nachádzala sa v hĺbke päť metrov.
Išlo o zastrešenú zrubovú komoru s dreveným sarkofágom spolu s vnútorným zariadením, koženými a textilnými zvyškami odevu zomrelého, aj s pozostatkami potravy v keramických a bronzových nádobách. Našli sa v nej tiež ozdobné predmety z bronzu, striebra a zlata.
Vlani si múzeum pripomenulo aj pätnásť rokov od archeologického výskumu, ktorý realizovalo v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV a ďalšími partnermi.
Potom nasledoval medzinárodný vedecký výskum a záchrana hrobky v slovenských a viacerých zahraničných vedeckých pracoviskách a laboratóriách. Expozícia, ktorá jej bude venovaná, by mala byť inštalovaná na prízemí v zrekonštruovaných priestoroch múzea.