>>> Výstrahy vydané na utorok 16. júla
Meteorológovia aktualizovali žlté a oranžové výstrahy v okresoch, na východe Slovenska vyčíňal downburst (foto)
- aktualizované 15. júla 12:39
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) aj v pondelok varuje pred vysokými teplotami aj búrkami. Kým predpoludním bola vydaná oranžová výstraha druhého stupňa pre šesť okresov, v najnovšej aktualizácii meteorológov, ich je už 19.
Teplota 35 až 36 stupňov Celzia sa môže byť popoludní v okresoch Pezinok, Senec, Krupina, Veľký Krtíš, Žarnovica, Košice okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec a Trnava.
Ako informujú meteorológovia, táto vlna horúčav je zaujímavá skôr svojím trvaním, ale tiež teplými nocami, vysokou priemernou dennou teplotou vzduchu a výskytom dusna, ako dosahovanými absolútnymi maximami teploty vzduchu.
Varovanie prvého stupňa pred vysokými teplotami
V žltých okresoch, ktorých je 24, môže v pondelok maximálna teplota vzduchu dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia.
Varovanie prvého stupňa je od 12:00 do 19:00 vydané pre okresy Bratislava, Malacky, Banská Štiavnica, Detva, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Zvolen, Žarnovica, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Košice mesto, Rožňava, Topoľčany, Piešťany, Senica, Skalica, Humenné a Vranov nad Topľou.
„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňuje SHMÚ na svojom webe.
Varovanie prvého stupňa pred búrkami
Časť Slovenska opäť potrápia aj silné búrky. Výstraha prvého stupňa platí od 9:00 do 18:00 pre Košický aj Prešovský kraj a tiež v okresoch Brezno, Revúca, Rimavská Sobota a Liptovský Mikuláš.
Meteorológovia upozorňujú, že sa môžu vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.
Silné búrky na východe Slovenska lámali stromy, v 23 okresoch hrozia prívalové povodne
„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.),“ uvádza SHMÚ.
Búrky bičovali východ Slovenska aj v nedeľu, padali aj trojcentimetrové krúpy a vietor lámal stromy.