Povinné nahlasovanie voľných pracovných miest na úrady práce považujú mnohí zamestnávatelia za ďalšiu administratívnu záťaž. Pre agentúru SITA to v reakcii na vyjadrenia ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera o duplicitnom nahlasovaní voľných pracovných miest uviedla hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Miriam Filová Špániková.
Mnoho zamestnávateľov, najmä tých menších, podľa nej nemá personálne oddelenie, ktoré by túto agendu riešilo. „Keďže zamestnávateľ má záujem osloviť čo najviac vyhovujúceho uchádzača, je prirodzené, že svoj inzerát dá na viacero portálov, príp. osloví personálnu agentúru,“ tvrdí hovorkyňa.
Oslovia väčšie množstvo uchádzačov
Tým síce podľa nej vznikajú duplicity, ktoré skresľujú počet voľných pracovných miest, avšak v konečnom dôsledku pomáhajú osloviť väčšie množstvo uchádzačov pri hľadaní práce. „To by malo byť pre nás všetkých prioritou,“ povedala. O tejto téme je AZZZ pripravená o tejto téme debatovať s rezortom práce a sociálnych vecí.
Ministerstvo práce navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na 580 eur, ale Fico chce dosiahnuť vyššiu sumu
Duplicitné nahlasovanie voľných pracovných miest na úrady práce nie je zásadným problémom na trhu práce. Pre agentúru SITA to v reakcii na vyjadrenia ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera uviedla hovorkyňa Asociácie priemyselných zväzov (APZ) SR Silvia Šeptáková. „O probléme duplicitného nahlasovania voľného pracovného miesta sme počuli prvýkrát,“ povedala.
Obsadzovanie voľných pracovných miest, resp. hľadanie zamestnancov je podľa nej kontinuálny proces. „Domnievame sa, že ak zamestnávateľ neupovedomí úrad práce o tom, že miesto už obsadil, je to preto, že na túto pozíciu bude ešte potrebovať ľudí,“ tvrdí hovorkyňa APZ. Na rokovaniach s ministerstvom práce o prípadných zlepšeniach systému sa predstavitelia asociácie podľa nej zúčastnia.
Voľné miesta nahlási aj agentúra
Úrady práce a sociálnych vecí evidovali ku konci júna tohto roka 93,4 tisíca voľných pracovných miest. V porovnaní s koncom júna minulého roka tak počet nahlásených voľných pracovných miest stúpol o 11 tisíc. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter však v júli na tlačovej besede upozornil na to, že počet voľných pracovných miest, ktoré evidujú úrady práce, nezodpovedá reálnemu stavu.
Ak sa zamestnávateľ podľa neho obráti na agentúru dočasného zamestnávania a nahlási jej počet pracovných miest, ktoré by chcel obsadiť, agentúra tieto voľné pracovné miesta nahlási na úrad práce.
Duplicitné nahlasovanie voľných miest nie je zásadným problémom na trhu práce, tvrdia zamestnávatelia
„Je veľmi veľa prípadov, že zamestnávateľ urobí duplicitu a nahlási aj on tie pracovné miesta,“ tvrdí Richter. Takúto duplicitu je podľa neho potrebné odstrániť. O zreálnení počtu voľných pracovných miest sa chce minister baviť so sociálnymi partnermi, teda so zamestnávateľmi a odborármi.
Nemá záujem spolupracovať s úradom práce
Problémom je podľa Richtera aj to, že zamestnávateľ obsadí voľné pracovné miesto, ktoré nahlásil na úrad práce, avšak úrad práce neinformuje o tom, že miesto je už obsadené.
„Veľakrát až do troch mesiacov úrad práce eviduje voľné pracovné miesto, ktoré je v skutočnosti už obsadené,“ uviedol. Vyše pätinu, čo je vyše 20 tisíc nahlásených voľných pracovných miest, podľa ministra tvoria prípady, keď zamestnávateľ, ktorý nahlási voľné pracovné miesto, nemá záujem spolupracovať s úradom práce na obsadení nahláseného miesta.
„Reálne predpokladáme, že to môže byť strategický ťah z jeho strany, možno formálnosť, alebo možno nahlásil miesto len preto, že objektívne čaká na cudzincov a nemá záujem obsadiť miesto slovenskými občanmi,“ povedal Richter.