BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pracuje na zákonnej norme, ktorá by umožňovala darovať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti. Uviedla to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Zákon by tak musel zmeniť definíciu týchto potravín, ktoré sú v súčasnosti vnímané ako nebezpečné a obchodníci ich musia likvidovať. Ministerka by chcela, aby táto zmena bola súčasťou novely zákona o potravinách. „Môžem sa usilovať, aby aj to bolo predmetom tej novely,“ povedala Matečná. Spomínaná legislatívna zmena by však podľa nej mala prísť najskôr po lete.
Slovenských potravín je na pultoch rekordne málo
Potraviny po minimálnej trvanlivosti sú bezpečné
Ako koncom apríla informovala Asociácia spotrebiteľov Slovenska, potraviny, ktoré sú označené dátumom minimálnej trvanlivosti, sú pri dodržaní podmienok ich skladovania zdravotne bezpečné a chuťovo bezchybné aj tri mesiace po uplynutí ich trvanlivosti. Slovenská aliancia moderného obchodu vtedy žiadala, aby sa v legislatíve prehodnotila definícia potravín označených údajom o dátume minimálnej trvanlivosti.
Podľa aliancie je Slovensko jednou z dvoch členských krajín EÚ, ktorá klasifikuje potravinu po dátume minimálnej trvanlivosti ako nebezpečnú. Aliancie chcela tiež apelovať na to, aby bolo možné tieto potraviny darovať väčšiemu počtu odberateľov. Kapacita potravinovej pomoci je v súčasnosti limitovaná zákonom, ktorý darovanie potravín považuje za daňový výdavok iba v prípade, ak sa realizuje cez Potravinovú banku Slovenska.
Minulý rok museli obchodné reťazce združené v aliancii, zlikvidovať takmer 15 tisíc ton potravín a v roku 2014 museli zlikvidovať potraviny v hodnote 5 mil. eur. Boli to prevažne nezávadné potraviny ako múka, cestoviny, cukrovinky, či nápoje. Potravinový odpad na Slovensku je porovnateľný s odpadom v Maďarsku a je dvojnásobný v porovnaní s Českom.