Potravinári sú sklamaní, že sa Európska komisia pri osobitnom odvode postavila na stranu reťazcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchod, potraviny
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 2. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) rešpektuje rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá uvalila predbežné opatrenie na špeciálny odvod pre obchodné reťazce. Je však sklamaná, že sa EK postavila na stranu silnejšieho článku v agropotravinárskej vertikále. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Naopak, Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) predbežné opatrenie víta, pretože špeciálny odvod pre reťazce je v rozpore s Ústavou SR a právom Európskej únie. Uviedol to v reakcii predseda SAMO Martin Krajčovič.

Záujmy silnejších na úkor slabších

Na jednej strane sa EK podľa SPPK tvári liberálne a všetko necháva na voľný trh a na druhej strane si silnejšie štáty Európskej únie presadzujú svoje záujmy na úkor slabších.

Verdikt Európskej komisie o predbežnom opatrení voči špeciálnemu odvodu pre obchodné reťazce len potvrdil fakt, na ktorý najväčšia agropotravinárska samospráva roky upozorňuje. A to ten, že nadnárodné obchodné reťazce zneužívajú svoje dominantné postavenie na trhu, diktujú podmienky, ktoré sú v mnohých prípadoch slovenskými dodávateľmi neakceptovateľné a silným lobistickým tlakom aj v európskych štruktúrach maria rozvoj agropotravinárskeho odvetvia na Slovensku,“ uviedla v reakcii SPPK.

Vývoj agropotravinárskeho odvetvia v SR podľa SPPK tvrdo dopláca na zle vyrokované podmienky nášho vstupu do únie, na globalizáciu trhu a skryté nástrahy aj v podobe vysokých dovozov lacných potravín, často aj neznámeho pôvodu a nízkej kvality. Podľa SPPK však treba povedať, že maslo na hlave má aj Slovensko, pretože nás dobiehajú zlé rozhodnutia predchádzajúcich vlád a ministrov.

Obchodníci rozhodnutie vítajú

Naopak, SAMO víta rozhodnutie EK o začatí konania vo veci osobitného odvodu pre obchodné reťazce a zároveň vydanie predbežného opatrenia, ktorým pozastavili účinnosť tohto zákona. „Od začiatku hovoríme, že zákon je v rozpore s Ústavou SR a právom EÚ. Aj tento prípad poukazuje na dôležitosť ukotvenia Slovenska v EÚ, ktorá aj v tomto prípade ukazuje, že je ochotná obhajovať záujmy občanov členských krajín EÚ aj napriek rozhodnutiam jednotlivých vlád. Toto rozhodnutie znamená, že reťazce nebudú až do právoplatného rozhodnutia EK platiť daň za potraviny. Vďaka rozhodnutiu EK pozastaviť účinnosť zavedenia dane na potraviny účinnú od 1. januára 2019, nebudú znášať negatívne dopady tohto opatrenia nielen obchodníci, ale ani spotrebitelia na Slovensku,“ reagoval predseda SAMO Martin Krajčovič.

Európska komisia začala s hĺbkovým prešetrovaním osobitného odvodu pre obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku. Má totiž obavy, že príslušná legislatíva selektívne zvýhodňuje istých maloobchodníkov oproti ich konkurentom, čo je v rozpore s pravidlami EÚ v oblasti štátnej pomoci. Komisia o tom informovala v utorok prostredníctvom tlačovej správy. Slovensko zároveň oficiálne požiadala, aby pozastavilo uplatňovanie predmetného opatrenia, až kým neuzavrie svoje posúdenie podľa pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora