BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Postoj slovenskej vlády k Európskemu finančnému stabilizačnému mechanizmu v stredu známy nebude. Kabinet sa totiž touto tematikou bude zaoberať až vo štvrtok, po prerokovaní tematiky v rámci stredajšej Koaličnej rady. „Vláda SR sa na stredajšom rokovaní nebude zaoberať problematikou tzv. Eurovalu a pôžičky Grécku, ani výsledkami rokovaní, ktoré v tejto súvislosti absolvovali predsedníčka vlády Iveta Radičová a minister financií Ivan Mikloš v Bruseli,“ infomoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Konkrétny čas a program štvrtkového mimoriadneho rokovania kabinetu ešte nespresnil.
Ako premiérka Iveta Radičová uviedla po stredajšom rokovaní vlády, diskusiu kabinetu o eurovale a gréckej pôžičke presunula až za rokovanie Koaličnej rady na základe žiadosti koaličných partnerov. „Či a kedy sa niečo podpíše vyplynie z toho, ako zajtra rozhodne vláda a ako sa dnes politicky dohodneme na Koaličnej rade. My máme jasné stanovisko, ale chceme o ňom najskôr informovať a navrhnúť tento postup riešenia najskôr našim koaličným partnerom,“ doplnil premiérku minister financií Ivan Mikloš.
Minister a premiérka zároveň odmietajú, že v Bruseli začiatkom týždňa nebolo o čom rokovať a že vedúci predstavitelia európskych štruktúr tlačia Slovensko do podpisu rámcovej dohody o eurovale bez akejkoľvek diskusie. „Bolo o čom rokovať,“ tvrdí Mikloš s tým, že konkrétne podmienky, ktoré sa snaží slovenská strana presadiť by mali byť známe takisto po rokovaní vládneho kabinetu.
Premiérka Iveta Radičová rokovala o účasti Slovenska na ochrannom eurovale ako aj na pomoci Grécku na svojej prvej pracovnej ceste v Bruseli v pondelok a utorok tento týždeň. Z rokovaní s prezidentom Európskej únie, šéfom euroskupiny ako aj predsedom Európskej komisie si odniesla odkazy, že Európa považuje súhlas predchádzajúcej vlády s ochrannými mechanizmami za záväzný a očakávajú, že Slovensko pridá čoskoro podpis k rámcovej zmluve o eurovale a solidárne sa zachová aj ohľadom pomoci zadlženému Grécku. Premiérka aj minister v utorok z Bruselu odkázali, že oficiálne stanovisko za Slovenskú republiku vyslovia až po prerokovaní danej problematiky vo vláde a parlamente.
SITA