BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) – Poslucháči Vysokej školy múzický umení (VŠMU) v Bratislave pozývajú na česko-slovenský večer v Redute. Symfonický orchester VŠVU sa v bratislavskom sídle Slovenskej filharmónie predstaví opäť po roku v rámci koncertného cyklu filharmónie Junior.
Koncert sa uskutoční v stredu 21. marca o 18:00. Pri príležitosti 100. výročia založenia Československa publiku ponúkne diela slovenských a českých skladateľov. Agentúru SITA o tom informoval Vladimír Sirota z kancelárie umeleckej produkcie Hudobnej a tanečnej fakulty (HTF) VŠMU.
Na úvod koncertu zaznie orchestrálna predohra Jánošíkovi chlapci od Alexandra Moyzesa a nasledovať bude Malá suita s passacagliou od Eugena Suchoňa, ktorého 110. výročie narodenia si pripomíname tento rok. Na záver „slovenskej“ časti večera si návštevníci koncertu vypočujú dielo Jána Cikkera Concertino pre klavír a orchester.
Ako ďalej informoval Sirota, náročný klavírny part zaznie v interpretácii Kristíny Smetanovej, poslucháčky 1. ročníka magisterského štúdia v triede profesorky Idy Černeckej. Kristína Smetanová je držiteľkou dvoch prestížnych ocenení Grand Prix na medzinárodnej súťaži vo Viedni, a to The 21st. Century Art (absolútny víťaz) a Yamaha Scholarship Award (1. miesto).
Súčasní slovenskí a zahraniční skladatelia
Venuje sa tiež kompozícii, je členkou kapely Chick2Chick Trio a je známa pod umeleckým pseudonymom Kriss Krimm. V roku 2014 debutovala piesňou „A psi brešú na poliach“ a následne piesňou „Wheels“. Druhú „českú“ časť koncertu odštartuje symfonická báseň V Tatrách od Vítězeslava Nováka. Koncert po nej vyvrcholí symfonickou básňou Šárka z cyklu Má Vlast od Bedřicha Smetanu.
Symfonický orchester Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU sa v Slovenskej filharmónii predstaví pod taktovkou Mariána Lejavu. Dirigent, skladateľ a pedagóg na VŠVU uvádza často na pódiách hudbu súčasných slovenských a zahraničných skladateľov.
Spolupracuje s viacerými koncertnými a opernými scénami, napríklad s Operou SND v Bratislave, Štátnou operou a filharmóniou Košice či so Slovenskou filharmóniou a od roku 2014 pôsobí ako šéfdirigent Prague Modern ensemble. V rokoch 2013 a 2016 získal Lejava cenu Radio_Head Awards za Nahrávky roka v kategórii klasická hudba.
Výchova mladých k hudbe
Organizátori koncertu veria, že sa im podarí prilákať nielen bežných návštevníkov koncertov klasickej hudby, ale predovšetkým mladých ľudí a študentov. Zámerom je tiež podporiť a rozvíjať výchovu mladých k hudbe a umeniu a zároveň ich oboznámiť nielen s klasickou českou, ale hlavne s domácou slovenskou hudbou, doplnil v tlačovej správe ku koncertu Sirota.
Ako dodal, tohtoročný koncert poslucháčov Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU zároveň otvorí program 6. ročníka konferencie Sympózium: Umenie/Hudba/Management.
Hostiteľom konferencie, ktorú organizujú študenti dramaturgie a manažmentu hudby katedry teórie hudby VŠMU je tento rok od 21. do 23. marca Hudobná a tanečná fakulta VŠMU v Bratislave. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Viac informácií o koncerte a ďalšom programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk/.