Poslancov do Európskeho parlamentu budú tento rok voliť 16 – 17-roční voliči v piatich krajinách, ich slovenskí rovesníci zatiaľ takú možnosť nemajú.
Prieskum od Rady mládeže Slovenska však ukázal, že takmer polovica mladých ľudí je toho názoru, že mladiství vo veku od 16 do 17 rokov by sa mali vyjadrovať k zákonom, ktoré ovplyvňujú ich život i krajinu.
Väčšie zapojenie mladých
Európsky parlament už dva roky dozadu uviedol, že poslancov môže voliť aj občan po dosiahnutí 16. roku života, rozhodnutie, či tak môže alebo nemôže urobiť, je na každej členskej krajine. Na Slovensku si 79 percent mladých ľudí myslí, že sa o nich politici nezaujímajú.
Ak by bol Erik Kaliňák zvolený do europarlamentu, mandát si uplatní (video)
Jedným z riešení, ktoré by mohlo zvýšiť záujem u politikov o mladých ľudí, je práve zníženie veku voličov na 16 rokov. Súhlasí s tým aj 40 percent respondentov vo veku 15 – 29 rokov. Prieskum pre Radu mládeže Slovenska realizovala agentúra Focus.
„Súčasťou celospoločenských posunov vo svete je volanie po väčšom zapojení mladých ľudí do rozhodovania o svojej budúcnosti. Medzistupňom na Slovensku je vznik poradných orgánov mládeže na rôznych úrovniach samosprávy a verejnej správy, ktoré pomáhajú zapojiť mládež cez rôzne participatívne mechanizmy,“ uviedol Juraj Lizák z Rady mládeže Slovenska.
Rozhovodovať by mali o najbližšom okolí
Najviac mladých ľudí je presvedčených, že by 16 – 17-roční tínedžeri mali mať právo rozhodovať v prvom rade o najbližšom okolí, obci či meste, kde žijú. Myslí si to takmer 40 percent respondentov prieskumu.
Sulík je presvedčený, že v europarlamente by bol užitočnejší než v opozícii v parlamente (video)
Podpora pri znížení veku voličov v prípade volieb do Národnej rady SR, prezidentských volieb a volieb do Európskeho parlamentu je však nižšia.
„Viditeľná je opäť silnejšia podpora zníženiu veku voličov u mladších respondentov 15-17-ročných, a to pri všetkých typoch volieb. Aj táto skupina však najviac súhlasí so znížením veku v komunálnych voľbách – 46 percent,“ uviedla Rada mládeže Slovenska.
Najväčšie obavy
Z prieskumu ďalej vyplýva, že najväčšie obavy v súvislosti so znížením veku voličov sa spájajú s tým, že by mladí ľudia boli ľahko manipulovateľní. Obavy z toho vyjadrilo 72 percent opýtaných vo veku 18 – 29 rokov oproti 63 percentám respondentov vo veku 15 – 17 rokov.
Štefanec: Európsky parlament má povinnosť chrániť ľudské práva (rozhovor)
To, že nie sú dostatočne zrelí na to, aby mohli voliť, si myslí 64 percent respondentov prieskumu vo veku 18 – 29 rokov oproti 55 percentám vo veku 15 – 17 rokov.
„Naše zistenia naznačujú, že mladí ľudia s volebným právom majú tendenciu vnímať mladých ľudí bez volebného práva ako menej zrelých. Toto vnímanie môže prameniť z osobnej skúsenosti, keďže s pribúdajúcim vekom prichádzajú nové výzvy a povinnosti, čo môže viesť k subjektívnemu pocitu väčšej zrelosti. Avšak dosiahnutie plnoletosti by nemalo byť jediným kritériom pri posudzovaní zrelosti mladého človeka,“ vysvetlila výskumníčka Rady mládeže Slovenska Zlatica Pecháčová.
Dominancia tém pre starších voličov
Rada Európy ešte v roku 2009 upozornila na to, že v súvislosti s demografickým vývojom v krajinách starého kontinentu hrozí, že mladí ľudia a ich témy budú v politike marginalizované a dominovať budú práve témy, ktoré sú atraktívne pre starších voličov.
Beňová: Európsku úniu čakajú najbližších päť rokov absolútne dramatické rozhodnutia (rozhovor)
Preto v roku 2015 vyzvala krajiny, aby sa zaoberali znížením veku voličov, pričom by mali začať od miestnych volieb. Takto postupovali napr. Nemecko a Rakúsko.
Europoslancov si v tohtoročných eurovoľbách budú tínedžri voliť okrem spomínaných dvoch krajín ešte v Belgicku, Grécku (tu od 17 rokov) a na Malte. Len mesiac dozadu znížilo vek voličov i Estónsko, toto rozhodnutie sa však bude týkať až ďalších volieb.