Štefanec: Európsky parlament má povinnosť chrániť ľudské práva (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Štefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. Foto: archív Ivan Štefanec.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ivan Štefanec je jedným z najvýraznejších slovenských politikov v Európskom parlamente (EP). Po dvoch úspešných mandátoch sa v tohtoročných eurovoľbách opäť uchádza o dôveru voličov, aby pokračoval v práci, ktorú začal pred desiatimi rokmi.

V rozhovore pre agentúru SITA sa podelil o svoje doterajšie úspechy, názory na aktuálne témy, ako sú otázky právneho štátu, pomoc Ukrajine, rozširovanie EÚ, ale aj vízie pre budúcnosť Európskej únie.

Kandidát za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) tiež povedal, že europarlament má povinnosť chrániť ľudské práva nielen v členských štátoch, ale aj vo svete.

Úspechy v Európskom parlamente

Štefanec zdôrazňuje, že jeho hlavná agenda sa sústredila na výbory pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa, ako aj pre priemysel, rozpočet a energetiku. Medzi najväčšie úspechy zaradil presadenie jednotnej koncovky pre nabíjačky do mobilov, čo výrazne uľahčí život európskym občanom a zníži elektronický odpad.

Taktiež sa mu podarilo presadiť opatrenia proti dvojakej kvalite výrobkov, čo znamená, že výrobcovia už nemôžu predávať produkty rôznej kvality pod rovnakou značkou v rôznych krajinách EÚ. Je to už nekalá obchodná praktika finančne postihovateľná,“ zdôraznil Štefanec.

Právny štát a jeho ochrana

Jednou z diskutovaných tém bol aj právny štát na Slovensku. Európsky parlament v januári odhlasoval rezolúciu k situácii právneho štátu na Slovensku, čo podľa Štefanca jasne ukazuje, že EÚ má povinnosť zasahovať, keď sú porušované ľudské práva.

„Európsky parlament to má priamo v popise práce,“ povedal. Zároveň pripomenul, že EÚ už v minulosti reagovala na porušovanie ľudských práv na Slovensku, napríklad počas „mečiarizmu” a po vražde novinára Jána Kuciaka.

Pomoc Ukrajine

Ukrajinu považuje Štefanec za kľúčového suseda EÚ a zdôrazňuje, že Európa má morálnu povinnosť pomáhať tejto krajine, ktorá čelí ruskému teroru. Finančná pomoc pre Ukrajinu je podľa neho rozdelená na pôžičky a granty, pričom je dôležité, aby EÚ pomáhala aj v oblasti obrany. „Ukrajinci sa nebránia len sami, ale bránia slobodu a demokraciu v celej Európe,“ povedal.

Rozširovanie EÚ a vzdelávanie

Podpora rozširovania EÚ je pre Štefanca kľúčová. Verí, že každá európska krajina, ktorá splní podmienky, by mala mať šancu stať sa členom Únie. Spomínal krajiny Západného Balkánu, ako aj Ukrajinu a Moldavsko, ktoré sú podľa neho na ceste k integrácii do bloku.

Opakovane zdôraznil, že najdôležitejšou investíciou do budúcnosti je vzdelanie. Preto podporuje zvýšenie finančných prostriedkov na vzdelávacie programy, ako je Erasmus+. „Najhodnotnejšie, čo máme, sú mozgy ľudí,“ uviedol.

Štefanec v rozhovore pre SITA jasne ukázal svoje dlhoročné skúsenosti a pevné názory na smerovanie Európskej únie. Z jeho slov vyplýva, že ochrana právneho štátu, podpora Ukrajiny, rozširovanie EÚ a financovanie vzdelávania budú aj naďalej jeho prioritami v prípade znovuzvolenia.

Svojou prácou a výsledkami dokazuje, že vie, ako efektívne presadzovať zmeny, ktoré zlepšujú život občanov EÚ.

V rozhovore s europoslancom Ivanom Štefancom sa tiež dozviete:

  • názory na právo veta členských štátov v EÚ
  • postoj k Zelenej dohode a klimatickým cieľom EÚ
  • riešenie migrácie a návrhy na zlepšenie migračnej politiky
  • hodnotenie vzťahov EÚ s USA a ďalšími veľmocami ako Čína a India
  • plány na energetickú nezávislosť od Ruska a podporu obnoviteľných zdrojov
  • vplyv digitálneho aktu EÚ na fungovanie sociálnych sietí
  • regulácia umelej inteligencie a jej dopady na budúcnosť EÚ

Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> Spotify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Štefanec