BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Subjekty verejnej správy evidovali ku koncu minulého roka majetok v celkovej hodnote takmer 53,5 mld. eur.
Vyplýva to z vôbec prvej súhrnnej účtovnej závierky verejnej správy, ktorú na základe legislatívnych zmien zameraných na stransparentnenie verejných financií vypracoval rezort financií a ktorú v stredu prerokujú poslanci.
Väčšinu aktív verejnej správy pritom podľa závierky tvoril dlhodobý hmotný majetok s podielom 67,4 %, nasledoval dlhodobý finančný majetok s podielom 11,4 %, finančné účty s 7,7 % a pohľadávky, ktorých podiel dosiahol 6,4 %.
Zvyšok pozostával z dlhodobého nehmotného majetku, krátkodobého majetku, zásob či finančných účtov. Účtovná závierka verejnej správy je súčasťou návrhu súhrnnej výročnej správy Slovenskej republiky za rok 2011, ktorou v stredu poslanci otvoria šiesty deň 11. schôdze národnej rady. Slovenská verejná správa podľa súhrnnej účtovnej závierky v minulom roku hospodárila so stratou vyše 2,5 mld. eur.
„Hazard, hazard, hazard“
Poslancov v stredu čaká aj hlasovanie o novele zákona o hazardných hrách. Minister financií Peter Kažimír v utorok dopoludnia krátko pred plánovaným hlasovaním o tejto novele opätovne otvoril rozpravu.
„Vzhľadom na veľmi búrlivú a širokú rozpravu, ktorá prebehla pri vládnom návrhu zákona o hazardných hrách, osobitne pre rozsiahly pozmeňujúci návrh, ktorý bol k článku o správnych poplatkoch prečítaný tu v národnej rade, dovoľte mi, aby som využil rokovací poriadok a dovoľte mi, aby som ešte raz otvoril rozpravu,“ argumentoval Kažimír.
Pozmeňujúci návrh, ktorým sa upravuje výška poplatkov v stavebnej oblasti, predniesla v pléne minulý týždeň podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). Za pripravené zmeny si Zmajkovičová vyslúžila kritiku opozície, keďže Smer týmto krokom podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka opravuje vlastný zákon, ktorý len nedávno schválil. „To je tak neprofesionálne a svedčí to o strašnom bordeli, ktorý tam máte,“ vyhlásil v rozprave k novele minulý týždeň Kaník.
Na rad prídu aj lieky
Renáta Zmajkovičová predložila v opätovne otvorenej rozprave aj ďalší pozmeňujúci návrh, ktorý podľa jej slov precizuje ten prvý, keďže sa v ňom pomýlila. Chybu pri príprave pôvodných zmien v oblasti stavebných poplatkov pripustil aj minister financií Peter Kažimír.
Na základe novely zákona o hazardných hrách by sa mali od začiatku budúceho roka zvýšiť niektoré odvody z hazardných hier. Rovnako by sa mali do praxe zaviesť aj niektoré opatrenia na boj proti závislosti na hazardných hrách.
Rokovanie o návrhu štátneho rozpočtu sa začne až vo štvrtok o 9:00.
Poslanci by mali diskutovať aj o novelách zákonov o orgánoch štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva a o správe daní. Rokovať sa bude aj o zákone o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Potom príde na rad dvojica právnych noriem predložených ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou – novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia a novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach.
Posvietia si na Finančnú správu
Poslanec SaS Jozef Kollár chce, aby sa členovia parlamentného výboru pre financie a rozpočet opäť pozreli na fungovanie finančnej správy. Jeho zámer vykonať poslanecký prieskum vo finančnej správe podporuje aj minister financií Peter Kažimír. „Absolútne súhlasím s návrhom na zvolanie poslaneckého prieskumu, v mesiaci január – február povedzme,“ uviedol v stredu v parlamente Peter Kažimír.
Prieskum by podľa Jozefa Kollára mal zistiť aktuálnu situáciu vo finančnej správe a pozrieť sa na pripravované kroky v rámci projektu Unitas. „Nehľadať nejaké politické body ani pre jednu ani pre druhú stranu, ale skutočne, keďže parlament má aj tieto kontrolné funkcie, vedieť, čo ďalej v oblasti fungovania nielen finančnej správy, ale celého projektu Unitas,“ priblížil v pléne zámery prieskumu Kollár.
Minister financií Peter Kažimír podporuje podľa jeho slov nielen túto iniciatívu, ale zároveň by chcel na jednom z rokovaní výboru pre financie a rozpočet hovoriť aj o opatreniach rezortu na boj proti daňovým únikom a venovať sa aj problémom, ktoré v tejto oblasti existujú. „V nadväznosti na to, by sme sa mohli venovať aj fungovaniu finančnej správy dovnútra,“ dodal v stredu Kažimír.
Poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet absolvovali sériu poslaneckých prieskumov vo finančnej správe začiatkom tohto roka, a to pre problémy pri prechode na nový informačný systém. S cieľom kontrolovať situáciu vo finančnej správe vznikol v marci aj Monitorovací výbor zložený z členov parlamentného výboru, ktorý kontroloval riešenie problémov v daňovej správe až do schválenia programového vyhlásenia novej vlády Roberta Fica.