Sestry odmietajú, aby ich rezort nahrádzal záchranármi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SESTRICKA
Staničná sestra Jana Bazárová počas prezentácie prístroja na analýzu výživových hodnôt materského mlieka v Detskej fakultnej nemocnici. Košice, 7. apríl 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) odmieta, aby ministerstvo zdravotníctva (MZ) riešilo nedostatok sestier v zdravotníckych zariadeniach a zároveň nadbytok zdravotníckych záchranárov v teréne tým, že druhú spomínanú skupinu umiestni na oddeleniach urgentného príjmu.

Podľa komory sa tak má stať na základe nového výnosu MZ o minimálnych požiadavkách na personálne a materiálno-technické vybavenie. SKSaPA odmieta, aby sa počet sestier na urgentnom príjme zredukoval z troch na dve s tým, že jednu z nich môže nahradiť záchranár.

„Ako je možné nahradiť tri sestry jednou sestrou a jedným záchranárom?“ pýta sa komora, podľa ktorej by sa týmto opatrením zároveň znížil personálny normatív v zariadení.

Pacientov pribúda, sestier odbúda

Lekár, pacient
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Sestry upozorňujú, že záchranár nie je kvalifikovaný na prácu v ústavnom zariadení, ale na prácu v teréne a obsah jeho špecializačného štúdia sa odlišuje od toho, ktoré majú ony. „Ide o výkon odlišných zdravotníckych povolaní,“ uvádza komora.

Sestry konštatujú, že počty pacientov na centrálnych príjmoch sa neustále zvyšujú a je potrebné im zabezpečiť zdravotnú starostlivosť odborne spôsobilým zdravotníckym pracovníkom.

V rezorte zdravotníctva podľa nich chýba stratégia plánovania ľudských zdrojov. „Aj táto nesystémovosť má za následok, že študijný program zdravotnícky záchranár absolvuje ročne veľký počet študentov, ktorí si nevedia nájsť uplatnenie, a naopak, prax je konfrontovaná s vážnym nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek,“ dodáva SKSaPA.

Rezort verí odbornosti záchranárov

Zuzana Zvolenská
Foto: SITA/Diana Černáková

Ministerstvo zdravotníctva si za svojím rozhodnutím stojí. Záchranári sú podľa rezortu erudovaní zdravotnícki pracovníci, ktorí denne zasahujú v závažných situáciách.

„Na poskytovanie zdravotnej starostlivosti sú odborne pripravení tak ako zdravotné sestry. Aj z tohto dôvodu je ministerstvo presvedčené, že dokážu zastať prácu na oddeleniach urgentných príjmov a poskytnúť pacientom potrebnú komplexnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedla Martina Lidinská z komunikačného odboru MZ.

Rezort odmieta tvrdenie komory sestier o znižovaní personálnych normatívov. Lidinská spresňuje, že novinka hovorí o minimálne dvoch sestrách (prípadne jednej sestre a jednom záchranárovi), čo umožňuje zariadeniam, aby na tejto pozícii mali i viacerých pracovníkov.

„Na centrálnom príjme budú môcť po novom pracovať zdravotnícki pracovníci s kvalifikáciami, odbornou spôsobilosťou sestra, lekár, zdravotnícky záchranár, sanitár, prípadne aj ďalší zdravotnícki pracovníci,“ konštatuje Lidinská. Zároveň podotýka, že podľa nariadenia vlády z roku 2010 zdravotnícky záchranár vykonáva svoju prácu v neodkladnej zdravotnej starostlivosti, do ktorej patrí aj centrálny príjem. „Ide o zosúlaďovanie s predmetným nariadením,“ zakončila Lidinská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek