- aktualizované 21. augusta, 10:14
Poslancom parlamentu sa v stredu ani na druhýkrát nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k vysloveniu nedôvery ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer-SD). Národná rada SR nebola uznášaniaschopná, keď sa prezentovalo len 50 poslancov.
Pri prvom pokuse sa prezentovalo 51 zákonodarcov. Podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD) preto odložil bod k vysloveniu nedôvery ministrovi Suskovi na riadnu septembrovú schôdzu Národnej rady SR.
Opozícia, ktorá vyslovenie nedôvery predložila do parlamentu, tvrdí, že minister Susko sa spreneveril justícii, rezignoval na boj proti korupcii a jeho kroky po nástupe do funkcie sú dôkazom, že ako hlava justície nestojí na strane spravodlivosti.
Susko ničí právny štát na Slovensku
„Svojím konaním, a to aj za účasti trestne stíhaných osôb z prostredia vládnej strany Smer-SD, Susko ničí právny štát na Slovensku, stavia sa na stranu trestne stíhaných osôb a ruší profesionálne inštitúcie kľúčové nielen pre justíciu, ale aj pre bezpečnosť na Slovensku,“ uviedli opoziční poslanci v návrhu.
Danko chce zorganizovať protest koalície, vyjadril podporu Šimkovičovej aj Suskovi
Ďalšími dôvodmi na odvolanie ministra Suska je rozsiahla zmena trestných kódexov bez diskusie, bez času na prípravu pre justičné orgány a zdôvodnená hrubými klamstvami. Okrem toho presadil zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry na základe lží o desiatkach rozhodnutí Ústavného súdu SR, ktoré mali dokázať, že dochádza k systematickému porušovaniu ľudských práv zo strany prokuratúry.
Zasiahol do nezávislosti Najvyššieho súdu
Opozícia dodáva, že napriek jej opakovaným výzvam nebol minister Susko schopný tieto tvrdenia potvrdiť predložením konkrétnych rozhodnutí ústavného súdu verejnosti. Fakt, že tieto rozhodnutia neexistujú, potvrdil podľa opozície samotný ústavný súd.
Šimkovičová a Susko sa nikdy nemali stať ministrami, Šimečka považuje prístup koalície za škandalózny (video)
Okrem vyššie spomenutých dôvodov sa Susko podľa opozície previnil aj tým, že ohrozil čerpanie finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti, prepustením právoplatne odsúdeného z korupcie na slobodu či zvolaním tlačových besied zameraných na útoky na sudcov, na ktorých sa zúčastnili trestne stíhané osoby.
Podľa opozície minister spravodlivosti taktiež zasiahol do nezávislosti Najvyššieho súdu SR, zrušil analytické centrum pre justíciu, šíril lži o tragických prípadoch úmrtia obvinených či zrušil dotačnú schému v oblasti ľudských práv.