BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Diskusiou k návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR s Dohovorom o vzájomnej administratívnej pomoci v daňových záležitostiach odštartujú poslanci druhý deň 23. schôdze parlamentu.
Návrh má predstavovať právny nástroj na boj proti daňovým únikom, keďže umožní priamu spoluprácu s daňovými správami štátov, ktoré tiež podpísali tento dohovor. „Slovenská republika uzavretím deklaruje svoju aktívnu účasť na tvorbe a rozširovaní transparentnej daňovej správy,“ uvádza sa v materiáli.
Zákonodarcovia budú diskutovať aj o novele Obchodného zákonníka, podľa ktorej by zakladatelia obchodných spoločností mali splatiť peňažný vklad alebo jeho časť, ku ktorému sa v spoločenskej zmluve pri založení spoločnosti zaviazali, na osobitný samostatný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky. „V súčasnosti často využívané splatenie peňažného vkladu alebo jeho časti v hotovosti k rukám správcu vkladu nebude viac možné,“ vysvetlilo ministerstvo spravodlivosti, ktoré návrh predložilo. Minimálnym základným imaním spoločnosti s ručením obmedzeným je 5 000 eur, pričom postačuje poukázať toto splatenie vyhlásením správcu vkladu. Po novom by tento vklad mal byť splatený na účet v banke.
Repertoár donucovacích prostriedkov, ktoré môžu využívať príslušníci zboru Väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), by sa mal rozšíriť o obranný štít, špeciálne strelivo a prostriedky na zamedzenie priestorovej orientácie alebo na utajenie fyzickej identity obvineného alebo odsúdeného. Počíta s tým novela zákona o ZVJS z dielne rezortu spravodlivosti, ktorú parlament prerokuje v prvom čítaní.
Novely zákonov o výkone trestu a väzby zasa predpokladajú, že odsúdení a väzobne stíhaní by mali od začiatku roka 2014 stratiť možnosť nosiť vo väzení piercing.
Poslanci by mali definitívne rozhodnúť i o novele zákona o súdnych exekútoroch, ktorá zvyšuje nároky na výkon povolania exekútora a zavádza aj efektívnejšiu kontrolu nad výkonom exekútorského stavu.