BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Parlament posunul do druhého čítania návrhy noviel zákonov, ktoré majú riešiť požiadavky lekárov.
Legislatívne návrhy tak smerujú na rokovanie gestorského zdravotníckeho výboru.
Po rokovaní výboru poslanci prerokujú návrhy v druhom a treťom čítaní, pričom definitívne ich schvália zrejme už v utorok.
Problémy s rastom platov
Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú vypracoval parlamentný zdravotnícky výbor, totiž predpokladá zvýšenie miezd iba v dvoch fázach, a to k začiatku budúceho roka a k 1. júlu 2012. Podľa memoranda však platy mali ísť hore ešte raz, a to k začiatku roka 2013.
Celkovo by tak podľa návrhu mali mzdy stúpnuť k 1. januáru budúceho roka na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaného, k júlu by sa mali dvihnúť na 1,2-, respektíve 1,9-násobok. Posledný rast na úroveň 1,25- alebo 2,3-násobok v návrhu novely chýba. Lekárski odborári proti novele vystúpili, poslanci majú možnosť do nej vstúpiť v druhom čítaní prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov.
Výbor zrušenie transformácii nepodporil
Parlamentný výbor pre zdravotníctvo nepodporil pozmeňujúci návrh poslanca Richarda Rašiho (Smer-SD) na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Návrh získal podporu len u prítomných opozičných poslancov, členovia výboru za SDKÚ-DS hlasovali proti nemu a poslanci za KDH, Most-Híd a SaS sa zdržali hlasovania. Ako na rokovaní výboru uviedol poslanec Peter Markovič (SDKÚ-DS), na zrušenie transformácie nemocníc nie je dôvod, keďže je do parlamentných volieb pozastavená. „Je zbytočné to prijať, aj tak nikto tri mesiace transformovať nebude,“ povedal.Súčasťou legislatívneho návrhu na riešenie požiadaviek lekárov nie je zvyšovanie platov lekárov od 1. januára 2013, hoci memorandum dohodnuté s lekárskymi odborármi takýto krok obsahuje.
„Nepovažujem za správne a zodpovedné, aby sme robili záväzky pre budúcu vládu,“ povedal predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Rovnako sa vyjadril aj poslanec Markovič.
Ten však dodal, že je pripravený zahlasovať za zvýšenie platov lekárov od 1. januára 2013 v prípade, ak takýto pozmeňujúci návrh podá opozičný poslanec. „Všetko je na poslancoch,“ uviedol po rokovaní výboru minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
„Klamstvo strieda klamstvo, keď minister zdravotníctva hovorí, že memorandum sa plní v plnom rozsahu,“ povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár. Dohovory s vládou tak podľa neho absolútne neplatia. „V žiadnom prípade nebudeme spokojní s návrhom, ktorý bol zo strany vlády posunutý do parlamentu,“ tvrdí.
Smer žiada stop transformácii
Poslanci Smeru-SD nezahlasujú za splnenie požiadaviek lekárov, ak nebude zrušená transformácia nemocníc na akciové spoločnosti.
„Ak tento návrh vládna koalícia neschváli a schváli iba oklieštený zákon, tak bude niesť plnú zodpovednosť za všetko, čo sa môže stať. Za toto bude zodpovedať predovšetkým premiérka, ktorá všetkých oklamala,“ povedal v utorok na tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico. Líder najsilnejšej opozičnej strany prízvukoval, že zrušenie transformácie lekárskym odborárom prisľúbila sama premiérka Iveta Radičová.Koalícia napriek obsahu memoranda nechce v súčasnosti odloženú transformáciu nemocníc zastaviť zákonom.
„Toto je podpísané klamstvo, takúto vysokú kvalitu klamstva dokáže málokto,“ vyhlásil Fico.
Zrušenie transformácie považuje za dôležité preto, že po voľbách nemožno vylúčiť vznik novej pravicovej koalície, ktorá by sa k transformácii mohla rýchlo vrátiť.
Smer-SD deklaruje predovšetkým cieľ upokojiť situáciu. Fico sa nazdáva, že ak parlament nesplní všetky požiadavky lekárov, tí opäť môžu pristúpiť k núdzovým opatreniam a pacienti v nemocniciach nenájdu lekárov. „Uvedomujeme si, že takýto zákon bude viesť k veľkej neistote,“ poznamenal Fico.
Zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti je podľa Fica zásadná a oprávnená požiadavka lekárov, pretože ak by sa nemocnice stali akciovými spoločnosťami, vzťahovali by sa na ne všetky atribúty obchodného práva vrátane konkurzu. „Ide o prípravu k veľmi lacnej privatizácii nemocníc,“ vysvetľuje si Fico konanie premiérky a zvyšku koalície.
Podľa Blanára ide o biankošek
Návrh na zvýšenie platov lekárov je podľa poslanca Juraja Blanára (Smer-SD) nedostatočne finančne krytý.
„Je to biankošek,“ povedal v rozprave k legislatívnemu riešeniu požiadaviek lekárov.
Finančný dopad zo zvýšenia platov lekárov na rok 2012 v sume 31,2 mil. eur bude podľa Blanára reálne určite vyšší. Podľa neho ide len o odkladanie ďalšej bomby pre budúcu vládu.
„Finančné prostriedky nebudú s najväčšou pravdepodobnosťou kryté,“ upozornil. Poslanec Peter Kažimír (Smer-SD) označil za „číry nezmysel“ to, že návrh na zvýšenie miezd lekárov má mať v rokoch 2013 a 2014 nulový finančný dopad.
Požiadal preto, aby predkladatelia legislatívneho návrhu napravili finančnú doložku na roky 2013 a 2014.
SDKÚ chce transformácie nemocníc
Šéf zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS) upozorni, že poslanci za SDKÚ-DS vypustenie transformácie nemocníc zo zákona nepodporia.
„Ak SDKÚ-DS bude vo vláde, urobí všetko pre to, aby transformácia bola dokončená,“ zdôraznil.
Poukázal na to, že o transformácii nemocníc na akciové spoločnosti rezort zdravotníctva slabo komunikoval so zdravotníkmi.
„Zazlievam ministerstvu zdravotníctva, že transformáciu lekárom dostatočne nevysvetlilo,“ povedal Novotný. Odmietol, že by sa transformácia nemocníc rovnala ich privatizácii.
Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) označil návrh na zrušenie transformácie nemocníc za „politické tančeky“. Upozornil, že v tomto volebnom období je tento krok pozastavený. „Či v zákone je alebo nie je, je bezpredmetné,“ povedal Kaník k transformácii nemocníc. O zastavení transformácie nemocníc by mala podľa Kaníka rozhodovať až nová vláda.
„Nech to urobí nová vláda podľa toho, aký bude mať na to názor,“ dodal poslanec SDKÚ-DS.