BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Poslanci parlamentu schválili návrh zákona o dani z poistenia. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod.
Pôvodne sa podľa prvotného návrhu mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo financií neskôr upustilo. Nová daň z poistenia by tak mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne produktov neživotného poistenia.
Zvyšovanie cien produktov poistenia
Nesúhlas s legislatívnym návrhom rezortu financií vyjadrili viacerí analytici, subjekty finančného trhu či zástupcovia zamestnávateľov. Návrh narazil okrem iného aj na kritiku, ktorá sa týka možného zvyšovania cien produktov poistenia.
Ministerstvo financií sa však bráni, že na zvyšovanie cien poistných produktov nevidí dôvod. Pripúšťa síce, že časť dane sa môže preniesť do cien poistných produktov, ale časť vstrebú tie poisťovne, ktoré budú chcieť zmeniť svoj podiel na trhu a vznikne tak priestor pre konkurenčný súboj.
Na Slovensku sa zrejme zavedie ročné zúčtovanie odvodov, mala by ho vykonávať Sociálna poisťovňa
Prešiel aj návrh týkajúci sa informačnej povinnosti. V súčasnosti podľa platnej legislatívy, ak chce klient vypovedať poisťovni zmluvu, musí tak urobiť aspoň šesť týždňov pred koncom poistného obdobia.
Poisťovne nemajú ustanovenú lehotu na oznámenie novej výšky poistného na nasledujúce poistné obdobie. Poisťovne tak po novom budú musieť najneskôr desať týždňov pred uplynutím poistného obdobia oznámiť výšku nového poistného.
Dlhší časový priestor
Hlasovaním v parlamente však neprešli pozmeňovacie návrhy opozičných poslancov. Poslankyňa Jana Kiššová (SaS) chcela docieliť, aby boli klienti informovaní o výške dane, napríklad priamo v zmluve alebo na doklade o platbe. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) navrhoval, aby poistnou daňou boli dotknuté len nové zmluvy podpísané po nadobudnutí účinnosti zákona. Zároveň navrhoval zníženie sadzby dane z 8 % na 2 %.
Odborári žiadajú zvýšiť minimálnu mzdu na 635 eur, zamestnávatelia to považujú za sci-fi
Účinnosť návrhu zákona sa posunie. Poslanci ešte v rámci finančného výboru návrhom schválili, aby sa účinnosť z pôvodného dátumu 1. októbra 2018 posunula na 1. januára 2019. Tým by sa mal vytvoriť pre poisťovne dlhší časový priestor na zabezpečenie systémových zmien v súvislosti so zavedením dane z poistenia.