BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Podvečerné rokovanie parlamentu narušilo rozhodnutie koalície odsunúť hlasovanie o prerokovaných bodoch ako aj naplánovanú voľbu riaditeľa Národného bezpečnostného úradu na utorok 13. septembra.
Dôvody nikto z koalície presne nepomenoval, možnou príčinou je dnešné predstavenie brožúrky o nevýhodnosti eurovalu predsedom SaS Richardom Sulíkom.
Predseda klubu Mosta-Híd László Solymos poznamenal, že liberáli takto porušili sľub nerobiť si na téme eurovalu stranícku kampaň. „Budeme si to musieť vysvetliť v Častej na pondelkovom rokovaní,“ povedal novinárom.
Parlament nebol uznášaniaschopný
S odkladom hlasovania boli nespokojní opoziční poslanci za Smer-SD, o vystúpenie požiadal predseda poslaneckého klubu tejto strany Pavol Paška. Predsedajúci Pavol Hrušovský (KDH) to odmietol s poukázaním na pravidlá stanovené rokovacím poriadkom, napriek tomu však o tomto návrhu nechal hlasovať plénum.
Parlament nebol uznášaniaschopný a Paška vzápätí poslanca za SaS Petra Kalista obvinil, že manipuloval s hlasovacími kartami svojich kolegýň Jany Kiššovej a Eriky Jurinovej a ovplyvnil tak hlasovanie o uznášaniaschopnosti parlamentu. Požiadal tiež, aby vedenie parlamentu sprístupnilo zábery kamier v sále a aby sa vecou zaoberal mandátový a imunitný výbor.
Kalist sa priznal
Poslanec za SaS Peter Kalist priznáva, že z hlasovacieho zariadenia vytiahol kartu svojej kolegyne Jany Kiššovej, tvrdí však, že sa tak stalo na jej vlastnú žiadosť a vôbec to nesúviselo s hlasovaním.
„Ja tvrdím, že vtedy hlasovanie ešte vôbec nebežalo,“ reagoval dnes na obvinenia predsedu poslaneckého klubu Smeru-SD Pavla Pašku. Ten vyhlásil, že Kalist manipuloval s kartami Kiššovej a Eriky Jurinovej.
Kiššová vysvetlila, že v sále si zabudla kartu aj tašku. „My sme išli na klub, (…) ja som požiadala pána Kalista, či by mi mohol kartu a tašku priniesť, lebo som sa už neplánovala vrátiť do miestnosti a to je celé,“ povedala.
Jurinová tvrdí, že s jej kartou Kalist manipulovať nemohol, pretože si ju už predtým vzala. „To si neviem vôbec vysvetliť,“ poznamenala na margo Paškovho tvrdenia.
Kontroverzný zákon o liekoch
Hlasovať sa dnes malo o zákone o liekoch z dielne ministerstva zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH). S ním má problém Mária Sabolová (KDH). Uhliarik však tvrdí, že zákon o liekoch rozhodne nebol dôvodom odkladu hlasovanie. Hlasovanie o zákone o liekoch ako aj voľba riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, ktorým sa má stať poslanec za SaS Kamil Krnáč, sa odkladá. Poslanci si odhlasovali, že všetky hlasovania naplánované na štvrtok a piatok sa odkladajú na budúci týždeň na utorok.
Vláda schválila návrh nového zákona o liekoch 8. júna. Na základe neho by mali mať lekári povinnosť predpisovať lieky názvom liečiva. Zároveň im však ostane možnosť uviesť na recept aj názov konkrétneho lieku. Návrh zákona taktiež liberalizuje podnikanie v lekárenskej starostlivosti, upravuje zákaz návštev zástupcov farmaceutických spoločností počas ordinačných hodín v ambulanciách lekárov a obnovuje poskytovanie zliav a výhod pacientom v lekárňach.