Portugalsko pred krachom, Európsku úniu požiadali o pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Portugalsko
Foto: SITA/AP

LISABON 7. apríla (WEBNOVINY) – Portugalsko sa po Grécku a Írsku stalo ďalšou krajinou eurozóny, ktorá požiadala o zahraničnú finančnú pomoc.

Odstupujúci portugalský premiér José Socrates v stredu potvrdil, že krajina sa obrátila na Európsku komisiu (EK) so žiadosťou o pomoc po tom, čo náklady na financovanie štátneho dlhu prostredníctvom trhov v posledných týždňoch prudko vzrástli. Rozsah a formu pomoci Socrates nešpecifikoval.

Portugalské banky už v utorok pohrozili zastavením nákupov štátnych dlhopisov a vládu vyzvali, aby požiadala EÚ o krátkodobé úvery, ktoré by krajine pomohli prekonať neistotu pred júnovými predčasnými parlamentnými voľbami.

Rokovania o pomoci budú pravdepodobne komplikovanejšie ako v prípade Grécka alebo Írska. Obchádzajúci vládny kabinet v Lisabone tvrdí, že na ne nemá mandát a parlament, ktorý by mal prípadnú dohodu o krízových úveroch ratifikovať, je pred voľbami nefunkčný.

Predčasné voľby v Portugalsku vyvolala opozícia, ktorá koncom minulého mesiaca v parlamente zablokovala návrh úsporných opatrení vlády, čo viedlo k tomu, že portugalský premiér José Socrates podal demisiu. Líder hlavnej opozičnej Sociálnodemokratickej strany vyhlásil, že žiadosť dočasnej vlády o finančnú pomoc podporuje.

Slovenská vláda postoj nekonkretizuje

Postoj Slovenska k pôžičke Portugalsku vláda zatiaľ nekomentuje. Ministri financií Európskej únie by sa mali témou portugalských problémov zaoberať už na piatkovom rokovaní v Budapešti. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii minister financií Ivan Mikloš. „Budeme rokovať tam, kde treba, za rokovacím stolom. Podmienky, za akých môžu krajiny požiadať a môžu dostať pomoc od ochranného valu sú jasne zadefinované a jasne dané. Diskusia bude o tom, či sú splnené alebo splnené nie sú,“ povedal.

Premiérka Iveta Radičová problémy, do ktorých sa Portugalsko pri refinancovaní svojho dlhu dostáva, pripisuje najmä nestabilnému politickému prostrediu po demisii premiéra Josého Socrata po neschválení úsporných opatrení v portugalskom parlamente. Situácia v susednom Španielsku, ktorého prípadná záchrana by vyšla niekoľkonásobne viac, je preto podľa Radičovej odlišná. „Španieli sa snažia presadiť všetky reformy, ktoré je nevyhnutné presadiť, aby krajinu zastavili v páde,“ konštatovala.

EÚ poskytne pomoc rýchlo

Odstupujúci portugalský premiér José Socrates upozornil prezidenta Európskej komisie José Barrosa, že jeho krajina plánuje požiadať Európsku úniu (EÚ) o finančnú pomoc. Barroso ho ubezpečil, že túto žiadosť vybavia najrýchlejším možným spôsobom, ktorý dovoľujú zavedené pravidlá.

Predstavitelia EÚ povedali, že rokovania by mohli prebehnúť rýchlo, finančná pomoc sa však za bežných okolností poskytuje len v prípade, keď je podpísaná dohoda s vládou, ktorá je plne pri moci. Ministri financií eurozóny a ďalších krajín EÚ si na piatok naplánovali stretnutie, na ktorom sa bude rokovať o finančných potrebách Portugalska.

Výhľad ratingu Portugalska závisí od dohody s veriteľmi

Ratingová agentúra Fitch Ratings vo štvrtok uviedla, že o výhľade dlhodobého emisného ratingu (IDR) Portugalska, ktorý sa v súčasnosti nachádza na stupni BBB-, rozhodne až po tom, ako sa krajina dohodne s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF) na finálnej podobe mimoriadnej pomoci. Fitch vo svojom stanovisku ďalej uviedla, že požiadanie Lisabonu o pomoc pomôže zmierniť krátkodobé riziká týkajúce sa makroekonomickej a finančnej stability.
Portugalsko
Foto: SITA/AP

Portugalsko sa po Grécku a Írsku stalo ďalšou krajinou eurozóny, ktorá požiadala o zahraničnú finančnú pomoc.

Odstupujúci portugalský premiér José Socrates v stredu potvrdil, že krajina sa obrátila na Európsku komisiu (EK) so žiadosťou o pomoc po tom, čo náklady na financovanie štátneho dlhu prostredníctvom trhov v posledných týždňoch prudko vzrástli.

Agentúra Fitch odhaduje, že hrubé finančné požiadavky Portugalska vo zvyšnej časti tohto roka a do konca roku 2013 dosiahnu 60 mld. eur. Agentúra znížila 3. apríla dlhodobý emisný rating (IDR) Portugalska v domácej aj zahraničnej mene na stupeň BBB- z úrovne A- a krátkodobý emisný rating na stupeň F3 z úrovne F2, pričom tieto ratingy ponecháva v procese revízie s možnosťou ďalšieho zníženia. Agentúra tak vtedy reagovala na to, že včasná zahraničná pomoc je oveľa menej pravdepodobná po oznámení, že parlamentné voľby v krajine sa uskutočnia 5. júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošIveta RadičováJosé Sócrates