BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) – Výsledky sobotných komunálnych volieb ukázali podľa politológa Grigorija Mesežnikova trend, ktorým je porážka vládnej strany Smer-SD v krajských mestách na Slovensku.
Ako uviedol pre agentúru SITA, neuspeli ani úradujúci primátori a starostovia Smeru-SD ani kandidáti za Smer-SD v súťaži so stredopravou koalíciou.
Zmena mocenského štýlu
„Je to porážka na vyššej úrovni komunálnej politiky,“ povedal Mesežnikov s tým, že výrazne uspeli nezávislí kandidáti.
Komunálne voľby 2018 na Slovensku (online): Zvolili sme si primátorov aj starostov. Výsledky sú známe (video)
„Ale boli aj nezávislí kandidáti, ktorí nie sú zástupcovia občianskeho hnutia ani zástupcovia názorového prúdu bližšieho stredopravým stranám. Tí budu mať skôr väzby na strany vládnej koalície, ale ani tam Smer-SD nemá silnú prevahu. V každom prípade trend oslabenia Smeru-SD sa dial,“ dodal..
Výsledky - Komunálne voľby 2018: Mestá a obce (zvolení primátori a starostovia)
„Druhou výraznou tendenciou je, že toto je výsledok pôsobenia dlhodobejších trendov v náladách obyvateľstva. Podpora nezávislých kandidátov smerujúcich k občianskemu hnutiu, to je prípad Nitra, Žilina, Bratislava, ale aj Humenné. To je snaha o zmenu mocenského štýlu, ktorá sa na Slovensku prejavuje od zmeny vlády. Vieme, že vláda zostala v koaličnom zložení, ale došlo k čiastkovým zmenám a teraz občania mali možnosť dosiahnuť zmenu na komunálnej úrovni,“ povedal.
Zvýšenie podielu nezávislých kandidátov by mal byť podľa Mesežnikova signál pre politické strany. „Politické strany sa stávajú menej dôveryhodné pre ľudí, čo nie je dobrý trend. Nie je dobrý trend, ak sa politická príslušnosť stáva diskvalifikujúcim faktorom aj pre dobrého kandidáta,“ uviedol a dodal, že práve parlamentné voľby sú na straníckej úrovni. „Je to výzva pre demokratických politikov, aby zobrali do úvahy, že ľudia podporujú ludí bez politickej príslušnosti,“ povedal.
Viac o téme Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Ako voliť a kto môže hlasovať
Volebná infolinka
Kandidáti
Výsledky
Ďalšia dôležitá vec, ktorú by bolo potrebné podľa politológa zvýrazniť okrem toho, že sa znížila dôvera v politické strany a zvýšila sa podpora nezávislých kandidátov, je, že neuspeli radikálni politici.
Kotlebovci nepresvedčili
„Myslím, že zastúpenie kotlebovej strany bude po komunálnych voľbách minimálne. Radikálne sily, ktoré svojou propagandou na celoštátnej úrovni, šírením svojich toxických obsahov získali podporu vo voľbách do parlamentu, nepresvedčili o schopnosti riešiť reálne problémy ľudí. Toto je dobrý signál. Ľudia sklamaní zo štandardných strán nedávajú prednosť extrému, ale podporujú nezávislých,“ povedal Mesežnikov.
Na margo účasti vo voľbách, ktorá bola na hranici 49 percent, uviedol, že oproti minulým voľbách sa účasť výrazne nezmenila. Napriek tomu boli mestá, kde sa ľudia pre zmenu zmobilizovali a išli k urnám.
„Kde šlo o veľa, ľudia išli voliť,“ uviedol. Naopak, v mestách a obciach, kde bol jeden kandidát na primátora či starostu, sa nedala očakávať vysoká účasť voličov.