Diskusie o podobe
Napoleon nebola jednoznačná postava, prečo by mal byť jednoznačný Bonaparte? Projekt Bonaparte medzi Riznerovou a ulicou Medzierka je od svojho štartu témou pre okolitých obyvateľov, magistrát a neskôr i bulvár. O podobe Napoleonovho vŕšku sa viedli viaceré diskusie. Parcela mala v minulosti niekoľko podôb, tú súčasnú získala po predaji pozemku do súkromného vlastníctva. Výsledkom je polyfunkčný objekt, v ktorom sa obytná funkcia spája s občianskou vybavenosťou.
Podľa časopisu Trend stavebnému povoleniu nezabránil ani fakt, že dom je väčší, ako úrady stavbárom povolili. „Dostali územné rozhodnutie na základe územného plánu z roku 1993. A vtedy v tejto oblasti žiadne regulatívy neboli,“ hovorí prednosta Krajského stavebného úradu Andrej Mede (SDKÚ). Do rozľahlej bytovky s 38 bytmi, ktorá vyrástla medzi rodinnými domčekmi a na kopci s výhľadom na Dunaj, Kamzík či na Slavín, sa tak môžu sťahovať noví obyvatelia.
Premena projektu
Zaostrime však na odbornú stránku projektu. Projekt prechádzal počas svojho vývoja zmenami. Prvý návrh pochádza od architektov Mikuláša Brezu – Mariána Maľovaného, neskôr sa dostal do rúk bývalého ateliéru Cakov – Makara, až ho v realizačnej podobe skompletizovali architekti v Atelier1. „Do projektu sme vstúpili v roku 2007, v čase, keď bolo vydané stavebné povolenie,“ hovorí Ing. arch. Ľubomír Hurajt z Atelier1. „V pôvodnej koncepcii to mal byť hotel a administratíva, pričom bývanie bolo len v hotelových apartmánoch. Nový vlastník sa však rozhodol, že dominantná bude obytná funkcia s tým, že na prízemí sú dve administratívne časti, ďalej sú tam prenajímateľné byty a na vyšších poschodiach výberové byty. Museli sme však zmeniť architektonický koncept. Keďže išlo o luxusné byty, zdvihli sme poschodie o 20 až 30 cm. K dôležitým dispozičným zmenám patrilo aj odstránenie vnútorného átria, ktoré sme považovali za neefektívne.“
Celý článok si môžete prečítať tu.