Zlúčenie volieb pomohlo účasti vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov. Uviedol to politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied pre agentúru SITA. V prípade komunálnych volieb ale išlo o historicky najnižšiu účasť.
Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku
Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 (online): Župani a primátori sú známi, zvolení boli aj nováčikovia (video+foto)
Načasovanie volieb na obdobie Dušičiek, keď veľa ľudí cestuje, označil za veľmi nešťastné. V budúcnosti by podľa neho bolo dobré zvážiť termín a je toho názoru, že v inom termíne by účasť mohla byť vyššia. V Bratislave by podľa neho účasť mohlo zvýšiť aj iné štruktúrovanie okrskov a vytvorenie viacerých volebných miestností, keďže hlasovanie predlžuje práca so šiestimi volebnými lístkami.
Výsledky volieb 2022 (komunálnych a župných do VÚC): Zvolení župani, krajskí poslanci a primátori miest
Nadôvažok voličstvo v prípade týchto volieb nedostalo domov zoznamy kandidátov, no Marušiak si myslí, že aj to by mohlo pomôcť dynamike volebného procesu.
Lokálni aktivisti zohrávajú väčšiu rolu
Nezávislí kandidáti, ktorí dominovali v komunálnych i regionálnych voľbách, sú podľa politológa dlhodobým fenoménom. Väčšiu rolu zohrávajú lokálni aktivisti, než nominanti politických strán. Marušiak doplnil, že v týchto voľbách bolo badateľné, že v poniektorých prípadoch sa politické strany až dodatočne pripájali ku kandidátom. Pripisuje to nezáujmu politických subjektov o budovanie ich lokálnych a regionálnych štruktúr, no dodáva, že takýmto spôsobom strácajú dosah na regionálnu a komunálnu politiku.
Voľby podľa politológa ukázali, že dôvera v regionálnych politikov je naozaj vysoká. Zhodnotil aj volebnú účasť
K nestraníckym kandidátom pridáva aj kandidátov rozličných účelovo vzniknutých miestnych či regionálnych zoskupení, ktoré sa tiež vymedzujú voči jestvujúcim politickým stranám, no nemajú vplyv na celoštátnu politiku. Marušiak upozorňuje, že ak má komunálna politika slúžiť ako odrazový mostík do politiky na celoštátnej úrovni, vznik týchto účelových zoskupení bude pre to prekážkou.
Voľby odhalili slabosť OĽaNO
Z politických subjektov dosiahol relatívny úspech Hlas-SD, no politológ považuje za chybu, že sa strana väčšmi neangažovala v dvoch najväčších slovenských mestách, prípadne aj v Bratislavskom a Košickom kraji. Strana Hlas-SD bola z hľadiska počtu získaných poslancov úspešnejšia, než Smer-SD, avšak Marušiak podotkol, že úspech Hlasu-SD nebol taký, ako by sa očakávalo od strany, ktorá sa pripravuje na prevzatie moci po najbližších voľbách.
Tieto voľby podľa Marušiaka neboli pre stranu Smer-SD také úspešné, ako očakávali. Poukázal tiež na to, že voľby odhalili slabosť najsilnejšieho koaličného subjektu OĽaNO, ku ktorému sa len veľmi málo kandidujúcich otvorene prihlásilo. Neúspech zaznamenali i kandidáti krajnej pravice, čo označil za dôsledok ich fragmentovanosti. Dodal ale, že má zázemie a vplyv a je potrebné s ňou naďalej počítať.
Veliča porazil kandidát Smeru
Za prekvapivý označil relatívny úspech kandidáta strany Smer-SD na post bratislavského župana, ktorý sa stal hlavným vyzývateľom aktuálneho župana Juraja Drobu. Tým ale pôvodne chcel byť Dušan Velič, ktorý bol však taký nevýrazný, že ho porazil kandidát Smeru, hoci v minulosti neboli kandidáti Smeru v Bratislave a jej okolí populárni.
Voliči stavili na istotu
Prekvapilo ho i to, s akým náskokom mnohí primátori či župani obhájili svoje pozície. „Najväčším prekvapením je ale to, že žiadne veľké prekvapenia sa nekonali,“ vyjadril sa. Voliči a voličky podľa Marušiaka stavili na istotu.
Aktuálni primátori a župani poväčšine nemali vážnejších vyzývateľov. Marušiak doplnil, že sa ukázalo, že sú pomerne nezávislí od otrasov na celoslovenskej politickej scéne. Vníma to ako signál, že by mohli byť alternatívou súčasných vládnych špičiek.
Hlas-SD je víťazom volieb, čísla zvolených primátorov, starostov a poslancov hovoria jasne
Lokálne a regionálne elity majú podľa neho potenciál nahradiť vládnuce špičky, keďže voľby odhalili i jestvujúcu nespokojnosť s politickými stranami. Tú pocítili ako koaličné, tak i opozičné strany. Politológ v tomto smere poukázal na stranu Smer-SD, ktorý stratil župana v Nitrianskom kraji a ostal mu len jeden predseda samosprávneho kraja. Marušiak poukázal aj na to, že hoci voličstvo prejavovalo nespokojnosť so súčasnými primátormi či starostami, nemá záujem o návrat niektorých subjektov, napríklad Smeru-SD, a to prinajmenšom na lokálnej úrovni.