Politické strany vítajú obnovenie vyšetrovania údajného kupovania poslaneckých hlasov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR, parlament
Poslanci v slovenskom parlamente. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

Politické strany vítajú obnovenie vyšetrovania údajného kupovania poslaneckých hlasov.

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) na jednej strane zdôraznila, že je dobré, že sa polícia snaží objasniť tento starý prípad, na druhej strane dôvera ľudí v políciu, po tak dlhom čase, sa aj pre tento prípad znížila.

Prepojenie vládnych špičiek na mafiu

Tu máme jasný dôkaz prepojenia vládnych špičiek na mafiu a ovplyvňovanie vyšetrovaní. Prvýkrát, keď sa zverejnili informácie o kupovaní hlasov, mala polícia rázne zakročiť a nie konštatovať, že sa skutok nestal. Ostáva nám len veriť, že sa páchatelia nájdu čím skôr a že prípadný súdny proces nebude trvať ďalších desať rokov. Zároveň chcem pripomenúť, že to bola práve ĽSNS, ktorá minulý rok predložila návrh zákona na odpolitizovanie voľby generálneho prokurátora. Keďže to nikto nepodporil, ostáva nám len konštatovať, že ostatné politické strany chcú mať vplyv na generálnu prokuratúru,“ uviedol pre agentúru SITA podpredseda ĽSNS Martin Beluský.

Mimoparlamentná strana Spolu považuje obnovenie vyšetrovania vážnych podozrení z korupcie v prípade voľby generálneho prokurátora za správne. „Zvolenie Dobroslava Trnku bolo v záujme strany Smer a ďalších strán predchádzajúcej vládnej koalície. Fakt, že bol namiesto neho dosadený Jaromír Čižnár, malo na stav spravodlivosti na Slovensku vážne dôsledky,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa strany Silvia Hudačková.

Politici sa musia zodpovedať pred zákonom

Tlačové oddelenie hnutia Sme rodina pre agentúru SITA uviedlo, že obnovenie vyšetrovania víta. „Ak má naozaj platiť právo a spravodlivosť pre všetkých rovnako, je najvyšší čas, aby sa aj politici parlamentných strán zodpovedali pred zákonom,“ priblížil predseda hnutia Boris Kollár. Obnovenie vyšetrovania oceňuje aj mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). SNS nemá informácie k tejto veci, preto sa nebude vyjadrovať.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico na stredajšej tlačovej besede uviedol, že nevidí dôvod, prečo by mal ísť vypovedať. „Kupovanie poslancov sa týkalo vtedajšej vládnej koalície, a to bola koalícia Ivety Radičovej,“ povedal vtedy. „Pamätáte sa na Radičovej kód? Pamätáte sa, ako si fotili hlasovacie lístky?“ pýtal sa predsedu Smeru. Podľa neho potom vzniklo podozrenie, že niektorí poslanci vládnej koalície sa kupovaním hlasov iných poslancov snažili získať väčšinu.

NAKA zistila nové skutočnosti

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára a jeho snúbenice boli vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry zistené nové skutočnosti oprávňujúce začať trestné stíhanie pre trestné činy podplácania a prijímania úplatku v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora,“ informovala dnes agentúru SITA hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) iba nedávno znova otvorila prípad údajného kupovania poslaneckých hlasov pri voľbe generálneho prokurátora z čias vlády Ivety Radičovej. Kauza sa týka roku 2011. O znovuzvolenie do funkcie generálneho prokurátora sa vtedy uchádzal Dobroslav Trnka. Nezvolili ho len o jeden hlas, pričom v tajnej voľbe vtedy získal aj hlasy poslancov koalície SDKÚ, KDH, SaS a Most-Híd. Voľbu sprevádzali podozrenia z kupovania poslancov.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko všetky parlamentné strany aj mimoparlamentné subjekty Spolu, KDH a Progresívne Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať