Ankara 16. júla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama v reakcii na pokus o štátny prevrat v Turecku, ktorý v noci na sobotu uskutočnila frakcia armády, vyhlásil, že všetky strany v tejto krajine by mali podporovať demokraticky zvolenú vládu, zachovať si umiernenosť a vyvarovať sa násilia. Informuje o tom agentúra AP.
Turecko je dôležité pre koalíciu prot IS
Vo svojom vyhlásení, ktoré vydal po stretnutí s národno-bezpečnostnými poradcami, tiež vyzval všetkých ľudí v Turecku, aby zachovali zdržanlivosť a vyhýbali sa násiliu, informovala agentúra AP.
Turecko má rozhodujúcu úlohu v koalícii na čele s USA, ktorá bojuje proti Islamskému štátu v Sýrii a Iraku. Americké lietadlá pri zásahoch proti tejto organizácii využívajú tureckú leteckú základňu Incirlik. Podľa vyjadrenia vysokopostaveného predstaviteľa rezortu obrany, na ktorého sa odvoláva AP, pre Američanov platia v súvislosti s pokusom o prevrat sprísnené bezpečnostné pravidlá, štartovanie lietadiel z Incirliku však bolo prerušené iba na 25 minút.
Šéf americkej diplomacie John Kerry zdôraznil, že jeho rezort bude naďalej zameriavať svoju pozornosť na bezpečnosť amerických občanov v Turecku. Podľa neho USA vnímajú najnovšie udalosti v Turecku s veľkým znepokojením a príslušní činitelia monitorujú túto „veľmi nestabilnú situáciu“.
Tusk vyjadril obavy z dôsledkov
Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že únia plne podporuje tureckú demokraticky zvolenú vládu. „Turecko je kľúčovým partnerom Európskej únie. EÚ plne podporuje tureckú demokraticky zvolenú vládu, tamojšie inštitúcie a právny poriadok,“ uviedol Tusk, pričom vyzval Ankaru k rýchlemu návratu k ústavnému poriadku.
Tusk vyjadril v sobotu obavy z dôsledkov pokusu o vojenský prevrat v Turecku. Šéf vrcholného orgánu EÚ, ktorého citovala agentúra DPA, varoval, že terajšia situácia v Turecku „sa zdá byť pod kontrolou, no zďaleka nie je stabilizovaná“.
„Napätie a výzvy v Turecku nie je možné vyriešiť zbraňami,“ povedal Tusk v mongolskom Ulánbátare, kde sa zúčastnil na ázijsko-európskom summite ASEM. „Vojenský puč nemá miesto v modernom Turecku,“ dodal s tým, že je zatiaľ priskoro dohadovať sa, aké budú mať tamojšie udalosti dôsledky. To, ako bude Ankara reagovať na vzniknutú krízu, bude podľa Tuska rozhodujúce pre budúcnosť Turecka a jeho vzťahy s EÚ. „Našou nádejou je, že si udržíme Turecko ako centrálneho partnera,“ uzavrel šéf Európskej rady.
Tureckí vojaci na vrtuľníku vraj neutekali, viezli ranených
Video: Tanky, streľba a mŕtvi. Turecko zažilo pokus o puč
Schulz privítal obnovenie vlády zákona
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz medzitým prostredníctvom siete Twitter privítal obnovenie „vlády zákona“ v Turecku, ktorého stabilita je podľa neho „rozhodujúca pre celý región“. Dodal, že Turci musia vo svojej krajine úplne zastaviť krviprelievanie, zabezpečiť deľbu moci a zaručiť dodržiavanie individuálnych práv.
Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert povedal, že v Turecku sa musí dodržiavať „demokratický poriadok“ a „pre ochranu ľudských životov sa musí spraviť všetko“. Merkelová je podľa slov hovorcu ohľadom týchto udalostí v nepretržitom kontakte s čelnými predstaviteľmi svojej vlády.
Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku EÚ Federica Mogheriniová vyzvala na „pokoj a rešpektovanie demokratických inštitúcií“ v Turecku. Dodala, že je v stálom kontakte s úradmi EÚ v Istanbule i Ankare.
Merkelová odsúdila pokus o prevrat
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu „čo najostrejšie“ odsúdila pokus o štátny prevrat v Turecku. Súčasne vo vyhlásení v Berlíne vyzvala na zachovávanie demokratických hodnôt, informovala tlačová agentúra DPA. „Je tragické, že tak veľa ľudí zaplatilo za tento pokus o prevrat životom. Krviprelievanie v Turecku sa musí teraz skončiť,“ uviedla Merkelová so zdôraznením, že je právom obyvateľov krajiny v slobodných voľbách rozhodnúť, kto im bude vládnuť. „Tanky na uliciach a letecké útoky proti vlastnému obyvateľstvu sú bezprávie,“ dodala.
Nemecko je podľa nej s Tureckom úzko späté, dennou spoluprácou v pozícii partnerov v NATO i prostredníctvom miliónov ľudí, ktorí žijú v Nemecku a majú rodinné korene v Turecku. „Želám tureckému ľudu, aby po traumatických zážitkoch posledných hodín do krajiny znova zavítal vnútorný pokoj… a aby boli násilná konfrontácia a rozdelenie prekonané,“ uviedla Merkelová.
Apelovala tiež na dodržanie zákona a demokratických hodnôt po pokuse o prevrat. „Práve pri zaobchádzaní so zodpovednými za tragické udalosti uplynulej noci sa môže a mal by sa preukázať právny štát,“ vyhlásila kancelárka. Najlepším základom pre to je podľa nej demokracia, ktorá dbá na práva všetkých a chráni menšiny. Nemecko stojí na strane všetkých v Turecku, ktorí bránia demokraciu a právny štát, dodala Merkelová.
Trest smrti by nemali obnoviť
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) medzitým uviedla, že Turecko by nemalo po potlačení pokusu o prevrat opätovne zaviesť trest smrti. Objavili sa už totiž výzvy na takéto potrestanie vodcov pučistov, píše DPA.
„Turecko sa zjednotilo pri obrane práv proti samozvanej junte. Vráťte sa k trestu smrti a tvrdo zasiahnite proti disentu – a víťazstvo bude stratené,“ uviedol výskumník AI pre Turecko Andrew Gardner. Stúpenci tureckej vlády počas demonštrácií skandovali za uplatnenie trestu smrti.
Premiér Binali Yildirim v sobotu na otázku novinára o možnosti znova zaviesť trest smrti povedal, že tento trest bol z tureckého práva vyradený. Diskutuje sa však o „dodatočných opatreniach“, ktoré by zabránili takýmto „bláznovstvám“.