Necelé tri týždne prísnejšieho lockdownu majú na Slovensku zastaviť katastrofický trend počtu úmrtí a hospitalizovaných na ochorenie COVID-19. Samozrejme, menej by malo byť aj nakazených. Či sa krivka negatívneho rastu zastaví a začne klesať, môže následne ovplyvniť vládnu koalíciu ako celok.
Vylúčený nie je ani opačný scenár. Paradoxne, o tri týždne na výročie vymenovania vlády Igora Matoviča (OĽaNO), sa môže dostať na stôl „posledná možnosť“, a tou je totálne stíšenie krajiny a zatvorenie fabrík.
Ide o krok, o ktorom politici teraz nechcú veľmi hovoriť, lebo je extrémne nepopulárny a znamenal by veľké finančné straty.
Matovič: Proti väčšine poctivých ľudí stojí hŕstka štváčov
Lokdown pre fabriky vraj nie je dohodnutý
Politici si nateraz sľubujú, že uznesenia vlády z nedele 28. februára tohto roka zafungujú a krajina sa nebude musieť pripraviť „na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretia krajiny“.
Poslanec SaS Ondrej Dostál portálu SITA.sk povedal, že zatvorenie fabrík ešte nie je na programe dňa a nie je ani takto dohodnuté.
„Ak by k niečomu takému malo dôjsť, tak by to určite bolo predmetom rozhovorov. Pokiaľ som informovaný, v rámci SaS sa nepočíta s tým, že by sme podporili úplne zatvorenie fabrík. Zdá sa mi špekulatívne riešiť, čo by znamenalo, ak by sa malo pristúpiť k ešte tvrdšiemu lockdownu,“ uviedol Dostál.
Strach ako krycie meno roka
Poslanec najsilnejšieho vládneho klubu v parlamentu Jozef Bubnár (OĽaNO) hovorí, že o všetkých protipandemických opatreniach sa dozvedá z médií. Strach je podľa neho krycím menom posledného roka a ľudia majú strach zo všetkého.
„Tiež by som bol najradšej, keby toto celé peklo bolo za nami,“ podotkol a pokračoval, že sa snaží byť pozitívny človek. Chce veriť tomu, že sa všetci obyvatelia zomknú, aj keď sú frustrovaní. Verí, že nové pokyny vlády po zasadnutí s vedcami pomôžu a nakoniec nedôjde aj k uzatvoreniu fabrík.
Policajný režim – znak nedôvery
Sociologička Zuzana Kusá poukázala na to, že opatrenia vlády odporučili medicínski odborníci a ako poznamenala, na jej prekvapenie ide o nesmierne pritvrdenie kontrol a sankcionovanie ľudí.
„Pre mňa je to výraz veľkej nedôvery voči ľuďom. Zaráža ma, že to ide aj od medicínskych odborníkov a táto predstava nie je len v hlavách politikov,“ uviedla. Podľa Kusej pri tvrdých kontrolných mechanizmoch občan ťažko unikne dozorovaniu štátu.
Matovičova vláda schválila prísnejšie opatrenia proti koronavírusu. Ak nezaberú, zastaví sa aj výroba
„Navrhuje sa zriadenie webovej stránky, kde občania budú nahlasovať tých, o ktorých si myslia, že porušujú opatrenia. Do kontrol má byť okrem polície zapojená aj armáda, obecné polície, takže budú tri silové zložky krúžiť nad občanmi. Médiá majú zverejňovať, koľko ľudí bolo prichytených, ako boli pokutovaní,“ vymenovala sociologička s tým, že médiá majú zverejňovať aj exemplárne prípady porušovateľov nariadení.
Kusá hovorí, že ide o takmer policajný režim. „Pre mňa je to znakom nedôvery, ťažko očakávať od obyvateľstva, že bude lojálne a bude dôverovať tým, ktorí to takto jasne naservírovali,“ podotkla.
Kompenzovanie strát za pobyt v karanténe
Sociologička upozornila, že karanténne opatrenia prinášajú ľuďom ekonomické straty, ak príslušník rodiny nemôže chodiť do práce. Ľudia podľa nej takéto opatrenia porušovali z existenčných dôvodov.
„Návrh ako kompenzovať ľuďom straty, aby mali motiváciu dodržiavať karanténu, je dobrá vec, ale všeobecná nedôvera, že porušujeme opatrenia len preto, že sa nevieme zriecť nejakých radovánok, mi príde značne prehnané,“ usúdila Kusá.
Ľudia budú môcť štátu zrejme „nabonzovať“ toho, kto porušuje protiepidemické opatrenia
Za rozhodujúcu vec, ktorá dobre nefunguje, označila prednemocničnú starostlivosť, teda kontakt so všeobecným lekárom a liečbu v domácom prostredí. „To, čo navrhujú odborníci, ukazuje, v akom ohromne nedostatočnom stave je tento druh starostlivosti,“ zdôraznila Kusá. Podľa nej sa zrejme do dvoch či troch týždňov nebude dať tento problém zlepšiť.
Nie je neskoro?
Podľa politológa Tomáša Koziaka na Slovensku nemáme ideálny stav, keď ľudia opatreniam vlády v boji s pandémiou dôverujú a potom ich aj dodržiavajú. Navyše, slovenská politika je podľa neho rozštiepená a sú strany, ktoré sú proti núdzovému stavu a všetko by otvárali.
Politológ si nemyslí, že dôjde k totálnemu lockdownu, aj keby najnovšie opatrenia vlády nezafungovali. „Viem si predstaviť, že táto vec nebude takto kategoricky na stole. Máme tu silné lobistické skupiny, veľkých výrobcov a ekonomické škody by boli nedozerné,“ mienil Koziak.
Podľa neho bude podstatné, ako vláda opatrenia vyargumentuje aj s odkazom, že ide o názor najdôležitejších autorít z oblasti medicíny. „Otázka je, či už nie je neskoro. Či miera nedôvery nie je taká veľká, že ľudia nebudú veriť ani odborníkom a povedia, že je to opäť z Matovičovej hlavy,“ uzavrel politológ.