BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Takzvaní demokrati, ktorými premiér Robert Fico myslí strany bývalej vládnej koalície, by sa podľa neho namiesto falošných prezentácií mali skôr hanbiť v kúte.
„Dnešné vyhlásenia predstaviteľov opozície na legitímne rozhodnutie prezidenta SR nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora považujeme za absolútnu stratu súdnosti a pamäte,“ vyhlásil premiér.
„Kričia tí, ktorí svojím nezodpovedným konaním danú situáciu spôsobili,“ uviedol Fico s tým, že v snahe presadiť čisto vlastného politického nominanta boli schopní ignorovať ponuky na diskusiu zo strany vtedajšej opozície či zavádzať počas voľby kontrolné mechanizmy na poslancov. „V lámaní demokracie zašli až tak ďaleko, že zmenili tajnú voľbu na verejnú,“ dodal premiér.
Nová voľba kandidáta na post šéfa slovenskej prokuratúry by sa podľa predsedníčky poslaneckého klubu strany Smer-SD Jany Laššákovej mohla konať už na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá sa začína 29. januára.
„Bolo by ideálne, keby nový kandidát na generálneho prokurátora mal podporu aj od opozície. Budeme sa snažiť diskutovať aj s opozíciou,“ uviedla pre agentúru SITA Laššáková. Novým generálnym prokurátorom by sa podľa jej slov mal stáť odborník z radov prokuratúry.
Figeľ vníma rozhodnutie kriticky
Predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ vníma rozhodnutie Ivana Gašparoviča veľmi kriticky. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku predsedu KDH Jána Figeľa, o ktorom agentúru SITA informoval hovorca KDH Matej Kováč, „platnosť a zákonnosť voľby bola potvrdená Ústavným súdom SR.
Prezident odkladal jeden a pol roka toto rozhodnutie, čím pomohol prehĺbiť neústavný a neprijateľný stav na Generálnej prokuratúre SR, ktorá má byť strážkyňou zákonnosti na Slovensku“.
Nevymenovaním Jozefa Čentéša, prezident Ivan Gašparovič de facto zabezpečil, aby mal Smer-SD zvoleného svojho generálneho prokurátora, ktorý mu bude po chuti. Zareagoval tak šéf strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na rozhodnutie hlavy štátu.
Podľa Matoviča prezident týmto rozhodnutím len potvrdil svoje predošlé slová o tom, že sa cíti byť akoby členom Smeru. „Plne chápem, vzhľadom na to, ako som mal možnosť spoznať doktora Čentéša ako čestného a dobrého človeka, že takýto generálny prokurátor by Smeru po ruke nešiel a tým pádom by bol pre Smer veľmi nebezpečný,“ povedal Matovič pre agentúru SITA. Je mu veľmi ľúto, že sa prezident takto rozhodol. „Kto chce psa biť, palicu si nájde a pán prezident si ju našiel,“ doplnil. Ak aj iné opozičné strany budú uvažovať, že sa obrátia na Ústavný súd SR, určite ich iniciatívu podporí aj OĽaNO.
Je bábkou v rukách Smeru, myslí si Poliačik
Podpredseda poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Poliačik pre agentúru SITA povedal, že Ivan Gašparovič „veľmi výrazne prekročil právomoci, ktoré mu dáva Ústava SR a zákony“. Poliačik si myslí, že „pán prezident len potvrdil, že je bábkou v rukách vládnucej strany“.
Ako ďalej uviedol, ak by prezident rovnakým spôsobom pristupoval k personálnym otázkam aj v minulosti, tak by mnohí iní funkcionári zrejme vymenovaní neboli. To, či Čentéš bol alebo nebol dobrým kandidátom, či spĺňa podmienky – o tom rozhodol Ústavnoprávny výbor NR SR, podľa ktorého Čentéš podmienky spĺňa, pripomenul Poliačik.
Ako pre SITA doplnil predseda SaS Richard Sulík, „toto rozhodnutie je veľkou hanbou pre Slovensko“.
Pre stranu most Most-Híd je rozhodnutie sklamaním. „Budeme veľmi pozorne sledovať vysvetlenie prezidenta, pretože nález ústavného súdu znel, že to musí patrične odôvodniť,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda strany Zsolt Simon. Most-Híd bude určite ďalšie kroky koordinovať v rámci Ľudovej platformy. Simon pripomenul, že sa aj prvýkrát obrátili na Ústavný súd SR, či je postup prezidenta správny, že naťahuje čas donekonečna.
Freša nevymenovanie sklamalo
Nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátor vydláždilo cestu čisto politickému nominantovi vládnej strany Smer-SD.
Myslí si to predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, ktorý povedal, že rozhodnutie prezidenta je takmer neobhájiteľné a predstavuje veľké sklamanie.
Všetky skutočnosti uvedené v prezidentovom odôvodnení sú podľa Freša už dávno známe. Frešo vytkol, že opierať rozhodnutie o také malicherné veci, ako sú rozhovory politikov v médiách, znamená istým spôsobom spochybňovať demokraciu.
„Obávam sa, že toto je skutočné posolstvo k 20. výročiu republiky, v akom stave máme justíciu, prokuratúru a ako nakladáme s rozhodnutiami parlamentu,“ dodal Frešo.
Súčasné vedenie prokuratúry mu vyhovuje, tvrdí Lipšic
Generálny prokurátor je zodpovedný parlamentu, nie prezidentovi. Uviedol to predseda hnutia Nová väčšina Daniel Lipšic na margo dnešného rozhodnutia prezidenta Ivana Gašparoviča. Podľa Lipšica sa tým potvrdilo, že nedávne rozhodnutie „ústavného súdu je veľmi zlý precedens, ktorý posilnil prezidentské právomoci nad rámec ústavy“. Podľa Lipšica súčasné vedenie generálnej prokuratúry „sprevádzané sústavnými škandálmi zrejme prezidentovi vyhovuje“.
Zmeny vo voľbe
Do výberu kandidátov na generálneho prokurátora by sa mohla zapojiť aj prokurátorská samospráva. Myslí si to minister spravodlivosti Tomáš Borec. Podľa súčasných pravidiel býva voľba generálneho prokurátora čisto politickou otázkou. „Odborná stránka tam nezohráva priamu úlohu,“ dodal minister.
Pred ním už takúto alternatívu výberu kandidátov na šéfa prokuratúry pripustil aj prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico. Borec hovorí, že voľba generálneho prokurátora by v konečnom dôsledku zostala v parlamente, prokurátori by len prispievali svojimi návrhmi na kandidátov.
Podľa ministra spravodlivosti treba nanovo definovať kontrolné mechanizmy na prokuratúre a vyriešiť otázku procesnej nezávislosti prokurátorov.