Bývalý poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť John Bolton zopakoval v pondelok svoj pesimistický pohľad na otázku, či sa Severná Kórea vzdá svojho jadrového programu.
Vo svojom prvom verejnom vystúpení po odvolaní z pozície poradcu na pôde washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie Trumpa vôbec nespomenul, vyhol sa tiež akejkoľvek diskusii v súvislosti s americkým prezidentom.
Kim sa jadrových zbraní nevzdá
Jasne sa však vyjadril, že neočakáva veľký pokrok v otázke pozastavených rozhovorov medzi USA a Severnou Kóreou, aj napriek tomu, že severokórejský líder Kim Čong-un prerušil testy jadrových zbraní a trikrát sa stretol s Trumpom.
Foto: Severná Kórea otestovala viachlavňový raketomet, osobne to sledoval aj vodca Kim Čong-un
Kimovým „strategickým rozhodnutím“ podľa neho je spraviť všetko, čo je v jeho silách, aby si udržal jadrové zbrane, čo predstavuje „neakceptovateľnú hrozbu pre svet“.
„Za súčasných okolností sa dobrovoľne nikdy nevzdá jadrových zbrani,“ povedal známy „jastrab“ americkej zahraničnej politiky a bývalý veľvyslanec USA pri Organizácii Spojených národov (OSN).
Kórea by mala nasledovať Líbyu
Bolton trval na tom, že Severná Kórea by mala v otázke denuklearizácie nasledovať cestu Líbye, keď by sa ešte pred možnou dohodou so Spojenými štátmi úplne vzdala jadrových zbraní. Varoval, že hrozbou nie sú iba severokórejské jadrové zbrane, ale aj možnosť, že Pchjongjang by mohol predať rakety alebo technológie iným krajinám.
Severná Kórea je ochotná rokovať s USA o jadrovom programe, ale musia prísť s uspokojivými návrhmi
Spojené štáty sú podľa Boltona jedinou krajinou, ktorá môže zabrániť šíreniu jadrových zbraní, musí však konať predtým, ako bude neskoro.
V súvislosti so severokórejským jadrovým programom by sa podľa neho mali viesť „vážne diskusie“ o stratégiách, vrátane možnosti použitia vojenskej sily. „Každým dňom sa Severná Kórea stáva nebezpečnejšou krajinou,“ povedal.