DAMASK 10. januára (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad v utorok na pôde univerzity v Damasku vyhlásil, že nepokoje v jeho krajine spôsobilo zahraničné sprisahanie, no neuspelo. Al-Asad sa na verejnosti objavuje zriedkavo od začiatku marcových protivládnych protestov inšpirovaných revolúciami v arabskom svete, ktoré si podľa OSN vyžiadali v Sýrii už 5-tisíc obetí.
„Regionálne a medzinárodné strany sa usilujú destabilizovať Sýriu, no už ďalej nemôžu falšovať fakty a udalosti,“ vyhlásil al-Asad vo svojom prvom príhovore k Sýrčanom od súhlasu s príchodom pozorovateľov Ligy arabských štátov (LAŠ) do Sýrie. „Uchýlili sa k vraždám… s pomocou regionálnych a zahraničných médií. Keď neuspeli, vynorili sa zahraničné sily.“
Al-Asad tiež kritizoval misiu LAŠ, ktorá je v Sýrii od 26. decembra s cieľom ukončiť násilnosti. Vlády vrátane absolutistických monarchií v Perzskom zálive nemajú podľa sýrskeho lídra právo poúčať Sýriu o demokracii a reformách.
„Prvý parlament vznikol v Sýrii v roku 1917. Kde boli vtedy?“ povedal al-Asad. „To je akoby fajčiaci lekár s cigaretou v ústach poúčal svojich pacientov, aby sa vzdali fajčenia.“
Al-Asad nepoľaví v potláčaní terorizmu
Al-Asad tiež spresnil ďalší postup v rámci sľubovaných reforiem, zároveň však pohrozil, že nepoľaví v potláčaní „terorizmu“. Al-Asadovo verejné vystúpenie, ktoré trvalo takmer dve hodiny, prichádza v čase, keď sa Bezpečnostná rada OSN chystá zaoberať kritikou zo strany sýrskej opozície, podľa ktorej tvrdo vybojovaná pozorovateľská misia arabskej ligy nepriniesla ukončenie krviprelievania v krajine.
Sýrska opozícia v pondelok kritizovala pozorovateľskú misiu LAŠ a vyzvala OSN, aby prevzala iniciatívu s cieľom ukončiť krvavý zásah sýrskeho režimu proti opozícii.
„Referendum (o ústave) zvoláme na prvý marcový týždeň. Voľby musia byť naviazané na novú ústavu,“ povedal sýrsky prezident. Parlamentné voľby by sa podľa jeho slov mohli uskutočniť už začiatkom mája, pričom nová ústava bude „zameraná na multistranícky systém“. Doteraz bola v ústave zakotvená dominantná rola jeho strany Baas.
Prezident zároveň trval na tom, že bezpečnostným silám nikdy nevydal žiadne rozkazy strieľať do ľudí. „Zo zákona nikto nesmie spustiť streľbu s výnimkou sebaobrany,“ povedal.
Nastolenie bezpečnosti nazval „absolútnou prioritou“ pre krajinu a varoval, že jeho vláda bude bojovať proti terorizmu „železnou päsťou“. „Boj proti terorizmu je bojom každého, je to národný boj, nielen boj vlády,“ vyhlásil. Zároveň odmietol obvinenia opozície, že jeho režim je diktatúra. „Vládnem z vôle ľudu. Ak sa vzdám moci, spravím tak rovnako z vôle ľudu,“ uviedol.