Počítačová kriminalita v súčasnosti stagnuje, prokurátori na zasadnutí riešili aj problematiku umelej inteligencie a jej hrozby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
hacker, počítač
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    V rokoch 2020 až 2022 bol zaznamenaný enormný nárast počítačovej kriminality, ktorý sa v roku 2023 zmiernil a v súčasnosti stagnuje.

    Skúsenosti a problémy

    Vyplýva to z informácii, ktoré odzneli na VII. zasadnutí Vnútroštátnej siete prokurátorov na boj proti počítačovej kriminalite, ktoré zorganizovala Generálna prokuratúra SR.

    Hlavnými témami zasadnutia boli podľa hovorkyne generálnej prokuratúry Zuzany Drobovej skúsenosti a problémy v oblasti počítačovej kriminality a zabezpečovania elektronických dôkazov, nové európske a medzinárodné právne nástroje v danej oblasti, implementácia legislatívneho balíka Európskej únie o elektronických dôkazoch v SR, a medzinárodné skúsenosti ale aj praktické otázky súvisiace s vyhodnocovaním elektronických dôkazov zabezpečených v rámci medzinárodnej právnej pomoci od spoločností v USA.

    Judikatúra Súdneho dvora EÚ

    Účastníci stretnutia tiež diskutovali o judikatúre Súdneho dvora Európskej únie v danej oblasti, problematike kryptomien, možnostiach poskytovaných takzvanými kryptomatmi alebo o trestnej činnosti páchanej prostredníctvom kryptomatov.

    „Nemenej dôležitou témou bola problematika trestnej činnosti páchanej na senioroch prostredníctvom elektronických komunikácií,“ uviedla Drobová.

    Umelá inteligencia a jej hrozby

    Témami zasadnutia podľa nej boli aj problematika umelej inteligencie a hrozieb a príležitostí spájaných s tzv. deepfakes, teda techniky, kedy sa syntézou rôznych existujúcich vizuálnych a zvukových súborov umelá inteligencia vytvára falošný vizuálny alebo zvukový obsah.

    Členovia Siete podľa hovorkyne diskutovali aj o aktivitách za rok 2024, pričom skonštatovali vysokú úroveň spolupráce medzi prokuratúrou a odborom počítačovej kriminality Národnej centrály osobitých druhov kriminality Prezídia policajného zboru.

    „Uvedená skutočnosť je tiež jedným z faktorov, ktorý viedol k zníženiu nárastu pomoci poskytovanej zo strany Siete prokurátorom,“ doplnila Drobová.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Zuzana Drobová
    Firmy a inštitúcie: Európska úniaGP Generálna prokuratúra SRSúdny dvor Európskej únie