BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Počet slovenských spoločností, ktoré majú vlastníka v krajine považovanej za daňový raj, aj v minulom roku rástol.
Podľa štatistík poradenskej spoločnosti Bisnode totiž počet takýchto firiem v roku 2014 dosiahol 4266, čo znamenalo medziročný nárast o 9,3 percenta. Kým v roku 2013 počet firiem s vlastníkom v daňovom raji stúpol o 212, v roku 2014 ich pribudlo ďalších 364. Najväčší záujem bol podľa Bisnode o Spojené štáty americké, Panamu, Luxembursko či Holandsko.
Vývoj počtu spoločností v minulom roku nebol rovnomerný
Vývoj počtu uvedených spoločností však v minulom roku nebol rovnomerný. Podľa riaditeľa Bisnode Slovensko Milana Seliaka v prvom polroku firmy s vlastníkom v daňovom raji rýchlo pribúdali, v poslednom kvartáli zase naopak ich počet klesal.
„Pripisujeme to zmenám v legislatíve, napríklad zavedeniu zrážkovej dane pre offshore spoločnosti, prípadne väčšiemu tlaku na uvoľňovanie informácií, pretože čoraz viacej krajín ruší bankové tajomstvo,“ tvrdí. V roku 2015 očakáva podobný vývoj, dramatický pokles záujmu nepredpokladá.
Vláda vyberie na daniach viac, bude na ďalší sociálny balík
Europarlament preverí daňové opatrenia členských štátov
Slováci za potraviny nezaplatia menej, Smer zamietol novelu
Odvodová úľava diskriminuje aktívnych ľudí, tvrdí Mihál
Kažimír hodnotí zavedenie zrážkovej dane pozitívne
Zavedenie zrážkovej dane hodnotí pozitívne aj minister financií Peter Kažimír. „Určite to je účinný nástroj, pretože minimálne núti krajiny, v ktorých sa zakladajú takéto firmy na to, aby mali s nami základnú zmluvnú základňu, pretože nám ide o výmenu informácií,“ povedal po stredajšom stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom.
Ako ďalej skonštatoval, samotné založenie spoločnosti v inej jurisdikcii protizákonné nie je, daňové orgány sa však o ich finančné toky zaujímajú. „Ak sa takéto spoločnosti zakladajú v štátoch, ktoré s nami nemajú žiadnu výmenu informácií, tak je to pre nás z tohto pohľadu nebezpečné a preto sme dali zrážkovú daň na akékoľvek finančné toky práve do takýchto krajín,“ dodal minister.
V absolútnych číslach pribudlo najviac firiem s vlastníkom zo Spojených štátov amerických, a to 169. Nasledovala Panama so 64 prípadmi, Luxembursko s 39 firmami a Holandsko s 30 spoločnosťami. V medziročnom porovnaní rástol počet spoločností s vlastníkmi najmä z Gibraltáru o 100 percent, Panamy o 68 percent, Malty o 53 percent a Lotyšska o 41 percent. Prvýkrát klesol počet firiem s vlastníkom so Seychelských ostrovov o 15 a pokračoval aj pokles zastúpenia Cypru o päť firiem.