BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Finančná kríza podľa odborníkov „takmer určite“ zapríčinila zvýšený počet samovrážd v Európe. Z analýz amerických a britských výskumníkov vyplynulo, že deväť z desiatich štúdií uskutočnených v rôznych európskych krajinách zaznamenalo v rokoch 2007 až 2009 nárast samovrážd ľudí v produktívnom veku.
Nárast sa pohybuje od piatich do sedemnástich percent v závislosti od sociálnych programov jednotlivých krajín. Podľa expertov je podpora programov na udržanie ľudí v práci alebo vytváranie pracovných pozícií užitočnejšia ako finančné príspevky. Tím odborníkov použil na vypracovanie analýz údaje kancelárií Svetovej zdravotníckej organizácie v desiatich krajinách.
Jediná krajina, v ktorej počet samovrážd klesol, je Rakúsko. To totiž finančná kríza príliš nezasiahla. Jednou z krajín, kde stúpol počet samovrážd minimálne, je Fínsko (päť percent), najhoršie je na tom Grécko (17 percent), za ním nasleduje Írsko (13 percent).
Medzi päťpercentným a trinásťpercentným zvýšením počtu samovrážd sú krajiny Veľká Británia, Holandsko, Česká republika, Litva, Maďarsko a Rumunsko. Vo Veľkej Británii oproti priemeru z predchádzajúcich rokov narástlo číslo o desať percent. V rokoch 2007 až 2009 tam spáchalo samovraždu takmer sedem zo 100-tisíc ľudí.
„Nastal tu veľký obrat. Samovraždy už boli na ústupe, no takmer vo všetkých európskych krajinách začal ich počet stúpať. Takmer určite tento fakt súvisí s finančnou krízou,“ povedal za výskumnícky tím David Stuckler. Dodal tiež, že ekonomické problémy mohli byť príčinou aj mnohých srdcovo-cievnych ochorení.
Odborníci si tiež všimli nižší počet úmrtí pri autonehodách, čo dávajú do súvisu so striedmejším používaním vozidiel v ťažkých časoch. BBC nedávno prišla so správou, že počas finančnej krízy výrazne vzrástol počet lekárskych predpisov na antidepresíva.
Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.