Počet obetí stúpol na 93, v Osle sa za nich konala omša

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
Ľudia spomínajú na obete besnenia krajne pravicového strelca Andersa Behringa Breivika počas krvavých teroristických útokov. V meste Oslo sa tamojšia katedrála stala pietnym miestom. Foto: SITA/AP

OSLO 24. júla (WEBNOVINY) – Počet obetí piatkových útokov v Nórsku stúpol na 93 po tom, čo v nedeľu v nemocnici podľahol svojim zraneniam jeden človek. Informovala o tom nórska televízia NRK.

Za obete útokov sa konala v Osle omša, na ktorej sa zúčastnili stovky ľudí vrátane kráľa Haralda V. a kráľovnej Sonje, premiéra Jensa Stoltenberga a ďalších významných predstaviteľov štátu. Stoltenberg pritom nazval stratu „každého jedného z tých, čo zomreli, tragédiou“.

Uviedol tiež, že čoskoro budú zverejnené mená obetí aj s ich fotografiami. Potom sa ukáže skutočný rozsah tragédie, uviedol. „Sme malá krajina, ale sme hrdí ľudia. Nikdy neopustíme svoje hodnoty,“ povedal premiér v emotívnom prejave. Pred katedrálou postavili improvizovaný pomník, kam ľudia prinášajú kvety a zapaľujú sviečky.

OBRAZOM: Teroristické útoky šokovali Nórsko

V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP

Špeciálne tímy s pomocou podvodných kamier na člnoch stále prehľadávajú okolie ostrova a pátrajú po prípadných ďalších obetiach, keďže mnohí tínedžeri sa v strachu pred strelcom vrhli do vody. Na otázku o správach médií, že údajne existoval aj druhý útočník, Dyngelandová odpovedala: „Nevylučujeme žiadne možnosti“.

Ďalšie informácie chce získať po vypočutí strelca, ktorý je vo vyšetrovacej väzne. Podľa svedkov muž mal pri sebe revolver, brokovnicu aj samopal. Polícia zatkla 32-ročného strelca Andersa Behringa Breivika podozrivého z vykonania oboch útokov. Nórska polícia v sobotu označila hlavného podozrivého z oboch piatkových útokov v Nórsku za ultrapravicového „kresťanského fundamentalistu“. Breivik písal blogy napádajúce multikulturalizmus a islam, polícii však bol až na zopár dopravných priestupkov neznámy.

Pôvodne sa predpokladalo, že útoky sú prepojené s al-Kájdou, po zvážení cieľov útoku- vládne budovy a politické zhromaždenie mladých ľudí v tábore vládnej Robotníckej strany- sa polícia prikláňa k možnosti, že za útokmi je narastajúci domáci pravicový extrémizmus. Výroba silnej bomby si však vyžaduje vysoký stupeň technických znalostí a zručností, a preto sa polícia snaží zistiť počet osôb, ktorý sa na príprave dvojútoku zúčastnil. Švédsky anti-rasistický magazín EXPO priniesol informáciu, že Anders Behring Breivik bol od roku 2009 členom krajne pravicového združenia Nordisk.

Keďže v nemocnici sa nachádza 90 zranených, počet obetí sa môže ešte zvýšiť, okrem toho, niekoľko osôb z mládežníckeho tábora je stále nezvestných. Záchranné tímy prehľadávajú vody na okolí ostrova, svedkovia útoku videli vo vode plávať telá. Potom, ako začal muž vydávajúci sa za policajta strieľať, mnohí ľudia v snahe vyhnúť sa strelám, naskákali do vody. Existujú aj obavy, že v zničenej budove v Osle sa môžu nachádzať ďalšie obete. Okrem toho existuje aj možnosť, že v budove sú ďalšie bomby alebo sa môžu niektoré jej poškodené časti zrútiť.

Norsko
Foto: SITA/AP

Muž priplával na ostrov na člne a povedal, že je policajt a má zistiť spojenie s bombovými výbuchmi,“ povedal Ole Torp z nórskej televízie NRK pre britskú televíznu stanicu BBC. „Požiadal všetkých, aby sa zhromaždili, a potom spustil streľbu. Mládež začala utekať v snahe ukryť sa do kríkov a niektorí naskákali do vody,“ povedal novinár. „Vopred strieľal do ľudí na ostrove, potom na tých, čo boli plávali vo vode.“ Nórka Anita Bakaas, matka jednej zo zachránených osôb z ostrova, pre média povedala, že jej dcéra sa spolu s ďalšími štyrmi dievčatami ukryli na záchode a takmer hodinu komunikovali s rodinou pomocou SMS správ. Na ostrove sa nachádzali prevažne mladí ľudia vo veku od 14 do 18 rokov.

Piatok bol v Nórsku štátnym sviatkom, a tak napriek tomu, že sa vo vládnej budove nachádzali stovky ľudí, nebolo ich toľko ako v pracovní deň, povedal štátny tajomník nórskej vlády. Nórska polícia v sobotu sprísnila bezpečnostné opatrenia na miestach možných teroristických útokov Polícia v Oslo tiež oznámila, že zrušila odporúčanie, aby občania ostali vo svojich domoch po najhoršom krviprelievaní v krajine od konca druhej svetovej vojny.

.

Oslo
Foto: facebook.com

Premiér: „Ostrov som poznal ako miesto radosti“

Nórsky premiér Jens Stoltenberg označil piatkové krvavé útoky, pri ktorých podľa najnovších údajov zomrelo najmenej 91 ľudí, za „národnú tragédiu“. „Od konca druhej svetovej vojny našu krajinu nepostihol kriminálny čin takýchto rozmerov,“ povedal premiér v sobotu na tlačovej konferencii. „Je to o to horšie, že ostrov Utöya je miesto, ktoré som od roku 1974 každé leto navštevoval. Poznal som ho ako miesto radosti, odovzdanosti a bezpečia. Toto miesto teraz zažilo brutálne násilie a raj pre mladých sa za niekoľko hodín zmenilo na peklo.

Na ostrove Utoya zabíjal šialený strelec
Foto: SITA/AP

Nórsky kráľ a premiér sa stretli s tínedžermi, ktorí prežili útok

Nórsky kráľ Harald a premiér Jens Stoltenberg sa v sobotu v hoteli severozápadne od Osla stretli s tínedžermi, ktorí prežili piatkovú masakru na ostrove Utöya, ako aj s rodinami obetí. Podporiť ich prišla tiež kráľovná Sonja a korunný princ Haakon. Premiér Stoltenberg uviedol, že „hlboko dotknutý“ a dodal, že viacerých zabitých osobne poznal. „Celý svet na nich myslí,“ povedal Stoltenberg a poďakoval sa zahraničným štátom za vyjadrenie podpory.

Nórska polícia zatkla počas stretnutia pred hotelom muža s nožom vo vrecku. Ten povedal, že ho má preto, že sa „necíti bezpečne“, uviedla televízna stanica NRK. Podľa jej údajov išlo o člena mládeže premiérovej Robotníckej strany.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Dramatické video z ostrova Utöya

https://www.youtube.com/watch?v=02iEwXwVs0Q

.

Zadržaný podozrivý inklinoval ku krajnej pravici

Anders Behring Breivik, 32-ročný podozrivý z piatkových útokov v Nórsku, mal ultrapravicové názory, informovala polícia. Podľa policajného šéfa Sveinunga Sponheima jeho údaje na internete „naznačujú, že má politické presvedčenie orientované doprava a protimoslimské postoje“. „Či však to bolo motiváciou jeho konania, ostáva zatiaľ otvorené,“ povedal Sponheim pre nórsku stanicu NRK. Na svojom konte na Facebooku, ktoré už nie je dostupné, sám seba opísal ako kresťana a konzervatívca, medzi záujmami uviedol kulturistiku, slobodomurárstvo, poľovanie a počítačové hry.

Breivika svedkovia opísali ako vysokého blondiaka oblečeného v policajnej uniforme. Fotografia zverejnená médiami zobrazuje mladého modrookého blond muža. Nórsky denník Verdens Gang citujúci jeho kamaráta uvádza, že podozrivý začal inklinovať k pravicovému extrémizmu, keď mu tiahlo na tridsiatku.

Breivik mal študovať na obchodnej akadémii v Osle a pracovať na farme produkujúcej zeleninu. Nórska televízia TV2 a miestne médiá špekulujú, že takýmto spôsobom mohol mať prístup k umelým hnojivám, ktoré môžu byť používané na výrobu bômb. Podľa televízie vlastnil dve zbrane registrované na svoje meno. „Mal M-16-ku. Keď som ho videl z boku kričiac na nás, že sa nás chystá zastreliť, vyzeral ako vystrihnutý z nejakého nacistického filmu,“ uviedol jeden zo svedkov.

.

Na ostrove Utoya zabíjal šialený strelec
Foto: SITA/AP

.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Behring BreivikJens Stoltenberg