Počet detí narodených mimo manželstva sa na Slovensku od roku 2000 viac ako zdvojnásobil. Vyplýva to z analýzy výskumnej agentúry Európskej únie (EÚ) Eurostat. Ide o vyšší nárast, než je priemer EÚ.
Najviac detí mimo manželstva sa rodí vo Francúzsku, Bulharsku či Slovinsku. Naopak najmenej to je v Grécku, Chorvátsku Litve či Poľsku.
Prvé je Francúzsko
Zatiaľ čo v roku 2000 sa na Slovensku mimo manželstva narodilo 18 percent detí, o 18 rokov neskôr to už bolo 40 percent. Na Slovensku sa tak pomer detí narodených mimo manželstva za toto obdobie viac ako zdvojnásobil.
Každý piaty mladý človek na Slovensku nepracuje ani sa nevzdeláva
Priemer EÚ je pri tom ešte o dva percentuálne body vyšší a za posledných 18 rokov sa počet detí narodených mimo manželstva zvýšil v únii o 17 percent, samotný nárast je však v porovnaní so Slovenskom pomalší.
Najvyšší počet detí mimo manželstva sa v súčasnosti rodí vo Francúzsku (60 percent), Bulharsku (59 percent) či Slovinsku (58 percent). Naopak najnižší v Grécku (11,7 percenta), Chorvátsku (20,7 percenta), Litve a Poľsku (26,4 percenta).
Výnimkou je Litva
Zaujímavosťou je, že v prípade takmer všetkých krajín okrem Litvy je pozorovateľný dvojnásobný nárast. V Litve však táto štatistika stúpla o štyri percentá. V celej EÚ nie je krajina, kde by sa pomer detí narodených v manželstve od roku 2000 zvýšil.
Ženy nad 80 rokov budú mať v roku 2070 najväčší podiel v slovenskej populácii
V prípade susedných krajín sa najviac detí mimo manželstva rodí v Česku (48,5 percenta), nasleduje Maďarsko (43,9 percenta), Rakúsko (41,3 percenta) a Poľsko (26,4 percenta).
Slovensko sa tak so 40 percentami drží v rámci priemeru susediacich krajín, aj EÚ (42 percent). Výraznejšie z neho vystupujú práve Česko a Poľsko.