BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Vládou pripravené zvýšenie daní v budúcom roku sa podľa opozičného KDH prenesie aj do zvýšených cien tovarov a služieb.
Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede predseda hnutia Ján Figeľ, vyššie dane sa prenesú aj na peňaženky občanov cez vyššie ceny, pretože firmy budú hľadať kompenzáciu zvýšenia daní v úpravách cien.
„Ak sa zvýšia dane firmám, tak narastie cena mlieka, zdražie chlieb a zdražie mäso,“ vyhlásil na tlačovej besede podpredseda KDH Miloš Moravčík.
Firmy sa totiž podľa podpredsedu KDH snažia nárast nákladov presúvať do zvýšených cien.
Ekonomická stagnácia
Spôsob konsolidácie verejných financií cez zvyšovanie daní privedie Slovensko podľa Jána Figeľa k ekonomickej stagnácii, k nárastu nezamestnanosti a poklesu životnej úrovne občanov. „Vláda jednej strany, vláda istôt, bude znamenať pre slovenskú ekonomiku pohromu,“ upozorňuje Figeľ.
Ministerstvo financií v novele zákona o dani z príjmov, o ktorej v utorok rokujú poslanci v prvom čítaní, pripravilo napríklad s účinnosťou od začiatku budúceho roka obmedzenie možnosti uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne.
Rovnako rezort pripravil zrušenie možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvýšenie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %.
V prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.
Nastavujú demotivačný systém
Vláda Roberta Fica podľa poslanca strany Most-Híd Ivana Švejnu rušením rovnej dane nastavuje demotivačný systém platenia daní, ktorý zníži konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a zhorší podnikateľské prostredie.
„Nepodporíme tento zákon,“ odkázal predkladateľovi novely, ministrovi financií Petrovi Kažimírovi, poslanec Švejna.
Podľa poslanca KDH Jána Hudackého sa vláda rozhodla pri ozdravovaní verejných financií „zvýšiť dane, odvody a poplatky, kde sa len dá“ a ľudia podľa jeho slov prídu o doterajšie istoty.
Poslanec KDH taktiež kritizoval možné negatívne dôsledky zvýšenia daní, ktoré sa môžu prejaviť v náraste počtu konkurzov, exekúcií, či v prepúšťaní zamestnancov a v daňových únikoch. Vláda tak v konečnom dôsledku podľa jeho slov nemusí do rozpočtu získať to, čo si naplánovala.
Kabinet Roberta Fica to podľa poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka so zvýšením sadzby dane z príjmov pre právnické osoby zo súčasných 19 na 23 % prehnal. Vláda podľa jeho slov pomáha okolitým krajinám tým, že znižuje konkurencieschopnosť Slovenska. „Tu obyčajná ľavicová ideológia prevláda nad zdravým rozumom,“ odkázal Kaník koaličným poslancom, ktorí v pléne obhajovali zmeny v novele zákona o dani z príjmov.