Zmrzačeniu ženských pohlavných orgánov, v moslimskom svete veľmi rozšírenej praktike, ktorá je známa aj ako ženská obriezka, podľahlo tento týždeň v južnom Egypte dvanásťročné dievča.
Jej rodičov, ako aj lekára, ktorý tento drastický zákrok vykonal, následne zatkli, informovali v piatok egyptské úrady. Egypt proti tejto nehumánnej praktike naoko bojuje už od polovice 90. rokov, no ako ukázal výskum, ktorý nedávno organizovala egyptská vláda, zmrzačenie pohlavných orgánov absolvovalo až 87 percent egyptských žien vo veku 15 až 49 rokov.
Zákon nedodržiavajú
V roku 2008 prešiel egyptským parlamentom zákon, ktorý tieto praktiky zakazuje. Aj proti tomu však protestovali konzervatívne kruhy v krajine, navyše zákon, hoci je v platnosti, málokto dodržiava.
Ak sa aj takáto kauza dostane pred súd, čo sa stáva len veľmi zriedkavo, páchatelia obídu s veľmi nízkymi trestami.
Ako vysvetľuje Amíl Fahmy, egyptská ľudskoprávna aktivistka, rodičia a lekári vykonávajúci tieto zákroky si v zákone našli dieru, ktorú radi využívajú. Je ňou formulácia, že ženskú obriezku je zakázané vykonávať „z iných ako zdravotných dôvodov“. Páchatelia jednoducho uvedú, že dôvody boli zdravotné, napríklad že dievčaťu odstránili kožný výrastok, ktorý mu prekážal, a nikto ich nestíha.
Milióny žien a dievčat
„Ďalšie a ďalšie egyptské dievčatá prinútia ísť na túto procedúru, a ďalšie a ďalšie dievčatá budú pri nej zomierať – až kým štát nepríde s naozajstnou stratégiou a tieto praktiky naozaj nepostaví mimo zákon,“ hovorí Fahmy.
S následkami zmrzačenia ženských pohlavných orgánov žije dnes na celom svete podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 140 miliónov žien a dievčat. Táto praktika, na rozdiel od mužskej obriezky, ktorá môže mať aj pozitívne zdravotné účinky, nemá pre ženy žiadnu výhodu a spôsobuje im iba bolesť a problémy.
Podľa jej obhajcov má spočívať jej hlavná „výhoda“ údajne v tom, že žena, na ktorej vykonajú takýto zákrok, nemá potešenie zo sexu a nebude preto neverná manželovi.