BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) – Britskí politici pôsobiaci v inštitúciách Európskej únie (EÚ) by ako prví mali plne rešpektovať prianie svojich voličov – nepodieľať sa ďalej na rozhodovacích procesoch v únii. Vo svojom stanovisku k brexitu to uviedla europoslankyňa za SMER-SD Monika Flašíková Beňová.
„Dobrý príklad im svojou rezignáciou ukázal britský eurokomisár pre finančnú stabilitu, služby a kapitálovú úniu Jonathan Hill. Bolo by na mieste, aby ho hneď v pondelok nasledovalo všetkých 73 poslancov reprezentujúcich Veľkú Britániu v Európskom parlamente,“ uviedla Flašíková.
Škótsky parlament by mohol Británii zabrániť v odchode z EÚ
Maďarič: Vieru v EÚ nestratili len Briti, treba ju obnoviť
Fico: My by sme bez Európskej únie neprežili
Petíciu za nové referendum podpísali už tri milióny Britov
Priame dopady brexitu na Slovensko by mali byť minimálne
Britská letecká doprava môže po brexite prísť o pasažierov
„Je to však jeden z následkov, ktorý naši kolegovia musia byť ochotní niesť,“ zdôraznila Flašíková Beňová. Návrhy, ako by sa s tým dalo prakticky vyrovnať, ponúka dva. Jedným je pomerné prerozdelenie týchto miest medzi ostatné členské štáty, druhým ich neobsadenie, a tým zníženie celkového počtu europoslancov. Všetko sa to však musí udiať v súlade s európskym právom a platnými zmluvami.
Predseda britskej vlády a jeho ministri by sa tiež podľa Flašíkovej Beňovej mali vzdať možnosti hlasovať o rozhodnutiach týkajúcich sa európskej legislatívy v Rade EÚ. „Emócie a strašenie sprevádzajúce predreferendovú kampaň musí teraz nahradiť pragmatizmus a schopnosť politikov dohodnúť sa na ďalšom usporiadaní,“ dodala Flašíková Beňová.