BRATISLAVA 27. augusta (WBN/PR) – Dovolenkové obdobie si vyberá ešte svojich pár dní. Či už si užívame relax nakúpený na jar alebo ešte len čakáme na ten náš „last minute“, zaslúžený oddych po roku v práci nám prevetrá peňaženku jedna radosť. Aby sme po slnení a cestovaní bez ujmy opäť v septembri naplno nabehli na pracovné, školské i rodinné povinnosti, pozrime sa, ako sa udržať v dobrej finančnej kondícii.
Účty za pozdravy z ciest
Už pred cestou najmä do zahraničia by ste si mali byť istí, či je váš mobil a internet nastavený podľa vašich potrieb. Určite sa oplatí venovať pár minút telefonátu s operátorom alebo návšteve na obchodnom mieste a informovať sa, koľko vás budú stáť hovory, esemesky, ememesky či listovanie na internete. Oprášte i manuál telefónu, hlavne čo sa zamedzeniu prenosu dát týka. Jedným dotykom tak môžete zabrániť malej katastrofe na faktúre. Pamätajte, že telefón v rukách malých detí či tínedžerov na dovolenke, zvlášť keď sa nudia, nie je rozumná zábava.
Z pláže do práce, do školy
September je pre naše peňaženky hotový postrach, ak s ním vopred nepočítame. Určite nepočkajú rôzne školské poplatky, električenky, stravné lístky, internát pre tých starších, jazykovka či tanečná. Ak máte doma maturanta a na obzore stužkovú, musíte byť o krok vpredu.
Dovolenka na splátky
Ak ste oddychovali za peniaze požičané z banky alebo nebankovky, pri ich splácaní rozhodne letný režim neplatí. Aj odložená, „odpustená“ alebo iná zvýhodnená splátka úveru má svoj začiatok. Nezabúdajte ani naj financie z kreditnej karty či povoleného prečerpania na účte. Tie často ako „úverové“ ani nevnímame, ale takisto majú svoju splátku a úrok.
Výdavky na domácnosť
Tu jednoducho nemôže byť nula. Výdavky na domácnosť sú podstatnou položkou pri každej žiadosti o úver a banky naozaj vedia prečo. Potrebujeme jesť, tankovať do auta, platiť telefóny, nájomné …. Túto časť rozpočtu by sme určite podceniť nemali.
Zľavy na každom kroku
Zľavy v obchodoch nás lákajú po celý rok, a prečo si nenakúpiť do zásoby! Ak sa necháte s vášňou ale bez rozumu vtiahnuť do siete obchodníkov, potom môžete racionálne položky v rodinnom rozpočte jednoducho zmazať! Potrebujete niektoré veci len preto, že „sa to oplatí“? Tí čo nepoznajú mieru a svoje možnosti, sa často ani nepýtajú, nie to aby si na túto otázku odpovedali.
Pozor, budú aj Vianoce!
Možno sa pousmejete, no každý z nás počíta po dovolenke dni, keď september ubehne ako voda, október ešte rýchlejšie a novembrové dušičky s vianočnou výzdobou už dávajú jasný signál, že koniec roka klope na dvere…. Oplatí sa do rodinného rozpočtu už teraz zahrnúť aj tento „čas radosti a pokoja“, čo poviete?
„Pred zostavením rozpočtu je potrebné viesť si minimálne dva mesiace podrobnú evidenciu všetkých príjmov a výdavkov. Bude vám stačiť obyčajný zošit, v ktorom urobíte päť stĺpcov – dátum, popis položky, príjem, výdavok, zostatok. Každý príjem, ale taktiež aj každý výdaj dôsledne zaznamenajte. Tak získate prehľad, kam sa vám peniaze za ten mesiac rozkotúľali a odkiaľ k vám peniaze prišli. Po získaní tohto prehľadu si zostavíte rozpočet na nasledujúci mesiac. Po skončení mesiaca rozpočet vyhodnoťte, t.j. zistite v akom vzťahu sú príjmy. Ak boli vaše výdavky vyššie ako príjmy musíte sa snažiť znížiť výdavky, zvýšiť príjmy alebo oboje. Z evidencie a rozpočtu už viete, na čo ste koľko minuli a môžete niektoré výdavky začať škrtať,“ radí Marián Kolembus z Provident Financial.
Náš tip na zostavenie rodinného rozpočtu: www.skolarodinnychfinancii.sk.