Pezinčania ukázali Ficovi červenú v politike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Červenú kartu a návrh doživotného dištancu na akékoľvek politické účinkovanie v demokratickom ringu udelili dnes premiérovi Robertovi Ficovi pred úradom vlády v Bratislave Pezinčania protestujúci proti skládke odpadu v ich meste.

„V kauze pezinská skládka sa Fico a jeho vláda diskreditovali a diskvalifikovali, lebo podupali všetky pravidlá čestného rozhodovania tým, že demokraciu a kompetencie samosprávy nahradili totalitou a úradníckou svojvôľou,“ povedal Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Pod taktovkou vlády sa podľa jeho slov verejne a nehanebne vynorili klientelizmus v administratíve, na súdoch aj v prokuratúre. „Orgány verejnej moci slúžia ako nástroje na dosiahnutie neoprávnených ziskov osôb blízkych tejto vláde,“ poznamenal.

Ficova administratíva podľa neho preferuje zisk nad inými hodnotami, ako morálka, zdravie a životné prostredie. „Násilie klamstvo a nezákonnosť povýšili nad morálku, slušnosť a zákonnosť,“ konštatoval. Premiér a jeho vláda majú podľa Pavloviča na svedomí zlyhanie právneho štátu a všetkých orgánov, ktoré majú chrániť zákonnosť a dodržiavanie pravidiel hry, preto Ficovi udelili červenú kartu s návrhom na doživotný dištanc v ringu politickej demokracie.

Asi stovka demonštrantov počas prestávok medzi vystúpeniami hostí – spisovatelia Tomáš Janovic a Ján Štrasser – hlasno pískala a trúbila a v zdvihnutých rukách držali červenú kartu.

Ministerstvo koncom apríla doručilo mestu oznámenie, v ktorom informuje, že preskúmalo územné rozhodnutie skládky v Pezinku a nenašlo dôvody jeho nezákonnosti. Z oznámenia ale vyplýva, že ministerstvo neskúmalo, čo malo, teda zákonnosť územného rozhodnutia, ale skúmalo zákonnosť územného plánu. Podľa právneho zástupcu mesta Pezinok Jána Ondruša z kancelárie Lehnert môže iba súd ako jediný kompetentný orgán záväzne rozhodnúť, či územný plán a všeobecne záväzné nariadenie sú platné alebo nie. Ministerstvo si podľa neho týmto postupom zjavne svojvoľne prisvojilo kompetenciu, ktorá patrí len súdu.

Územné rozhodnutie na skládku v Pezinku bolo vydané v máji 2007 Krajským stavebným úradom v Bratislave pod vedením Jána Mana mladšieho. V decembri 2008 bolo toto rozhodnutie napadnuté mestom Pezinok pre jeho rozpor s územným plánom, ktorý skládku zakazuje. Ministerstvom preskúmavané územné rozhodnutie bolo základným predpokladom ďalšieho povoľovania skládky. Aj na jeho základe bolo následne vydané stavebné povolenie, ktoré Najvyšší súd SR zrušil pre nezákonnosť.

Kontroverznú skládku v Pezinku, ktorú stavia spoločnosť Ekologická skládka, a.s. na čele s otcom Jána Mana ml., povolil bratislavský Inšpektorát životného prostredia v januári 2008. Proti skládke od začiatku bojujú občania a aktivisti, keďže kontroverzná skládka sa nachádza 280 metrov od obydlí a 400 metrov od centra mesta. Občania sa obrátili aj na Najvyšší súd SR. Ten v máji 2009 zrušil povolenie pezinskej skládky a vrátil prípad na konanie Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Ekologická skládka sa však voči tomuto rozhodnutiu odvolala pre údajné porušenie ich ústavného práva. Ústavný súd SR v priebehu jedného mesiaca rozhodol o prijatí na ďalšie konanie a o pozastavení účinnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Spoločnosť si to vysvetľuje tak, že môže na skládku vyvážať.

Aktivisti proti skládke za ostatné roky zorganizovali už asi dvadsať mítingov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ŠtrasserRobert FicoTomáš Janovic