BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Peniaze zo zmrazenia platov sudcov, ak sa tak napokon stane, by mohli poslúžiť na vykrytie deficitu, ktorý rezortu spravodlivosti vzniká pri platení nespokojných zamestnancov justície.
Taká je predstava ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. „Ja by som bol veľmi rád a naozaj by to bolo to najlepšie riešenie,“ potvrdil Borec. Zamestnanci súdov sú totiž nespokojní, boja sa prepúšťania a chystajú protestný pochod.
Nevylučujú ostrý štrajk. „Pokiaľ sudcovia budú empatickí a ochotní pristúpiť na zmrazenie platov, čo samozrejme nezávisí len od sudcov, tak nám to do určitej miery vyrieši aj otázku pracovníkov justície,“ povedal minister spravodlivosti.
O tejto možnosti bude v piatok hovoriť s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD). Plán presunúť takto peniaze je podmienený zmrazením platov sudcov, o ktorom sa má rozprávať na budúci týždeň na odbornom stretnutí. Zvolal ho predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) a budú tam aj najvyšší predstavitelia súdnej moci.
Dohodnutá schôdzka
„Dohodli sme sa na poslaneckom grémiu, keďže som požiadal, aby sa na tomto stretnutí zúčastnila aj opozícia, jej reprezentantom pri týchto rokovaniach bude pani poslankyňa Žitňanská,“ dodal Paška.
Pozvánky už poslal Borecovi, predsedníčke Ústavného súdu SR Ivette Macejkovej, predsedovi NS SR Štefanovi Harabinovi, prezidentke Združenia sudcov Slovenska Dane Bystrianskej, Lucii Žitňanskej (SDKÚ-DS), predsedovi Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbertovi Madejovi (Smer-SD).
Súdna rada má poslať delegáta, ktorý je v nej zvolený za sudcov.Podľa Boreca by sa na schôdzke malo hovoriť najmä o tom, ako zmraziť platy sudcov a zúžiť ich imunitu.
V prípade zmrazovania sudcovských platov sa bude debatovať o tom, ako k nemu pristúpiť – teda či je nutný ústavný zákon alebo sa to dá uskutočniť aj bežným zákonom.
Pozastavenie platov sudcov
Ústavný súd 22. júna 2011 pozastavil účinnosť niektorých ustanovení novely zákona, na základe ktorej by sa mali znižovať platy sudcov tak ako niektorých ústavných činiteľov v závislosti od schodku rozpočtu a hrubého domáceho produktu.
Už predtým však urobil ústavný súd záver, ktorý s platmi sudcov súvisel a je z roku 1999. Podľa neho sudcovia musia na dobu určitú strpieť zmrazenie, teda nezvyšovanie svojich platov, pokiaľ stav ekonomiky nie je priaznivý.
„Ja osobne zastávam názor, že pokiaľ budeme vychádzať z rozhodnutia ústavného súdu z roku 1999, tak je tam vytvorený určitý priestor, kde je možné zmraziť platy sudcom na určitú dobu za určitých okolností,“ povedal Borec.
Združenie sudcov Slovenska prípadnú navrhovanú zmenu platových pomerov sudcov ústavným zákonom označilo za nekorektné.