Pellegrini dostáva košom. Národný front proti Matovičovi nevzklíči

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SMER SD: Programová konferencia strany
Zľava: Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD). Foto: archív SITA/Milo Fabian

Takzvaný národný front proti Igorovi Matovičovi (OĽaNO) opozícia nevytvorí. Viaceré strany odskakujú od pozvánky lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho byť v petičnom výbore, ktorý bude organizovať zber podpisov za referendom o predčasných voľbách.

Ukázalo sa, že osoba Roberta Fica a pôsobenie jeho Smeru-SD v minulosti odrádza mimoparlamentné strany od aktivít smerujúcich k skorším parlamentným voľbám. Matovičov kabinet je pritom často terčom tvrdej kritiky opozície, a to nielen Smeru či Hlasu.

Šéf Hlasu Pellegrini oslovil listom predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov, Jednoty dôchodcov na Slovensku, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a opozičné politické strany, aby nominovali svojich zástupcov do petičného výboru.

Pelegrinimu pripomínajú minulosť

Pellegriniho pozvanie do petičného výboru odmietlo KDH, Progresívne Slovensko (PS), Spolu, Dobrá voľba, Most-Híd. K petičnej akcii sa hlási, a aj to po kritike, iba Smer a Slovenská národná strana (SNS). Kotlebovcov Pellegrini neoslovil.

Líder KDH Milan Majerský povedal, že súčasná ťaživá situácia, spôsobená aj nevhodnou komunikáciou vládnej koalície, Slovensku neprospieva. „Avšak referendom ani inou populistickou aktivitou pandémiu neporazíme a hospodársku situáciu štát nezlepšíme,“ povedal portálu SITA.sk Majerský.

Šéf strany Spolu Juraj Hipš pozvánku odmietol s odkazom, že Pellegrini vždy kryl tých, ktorí mu dávali funkcie. „Nikdy ste sa za tie roky neozvali, keď sa diali neprávosti, podvody a svinstvá,“ vyhlásil Hipš.

Zber podpisov počas celoplošného testovania?

Predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová uviedla, že predčasné voľby uprostred zúriacej krízy by Slovensku nepomohli a najskôr treba zabezpečiť, aby nezomierali ľudia.

Za hazardovanie so zdravím považuje Bihariová zbieranie podpisov počas celoplošného testovania. V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf Dobrej voľby Tomáš Drucker.

Hipš, Bihariová
Predseda strany SPOLU Juraj Hipš a predsedníčka PS Irena Bihariová. Foto: SITA, Koláž WBN

Poslanec Erik Tomáš z Hlasu povedal, že stále je možnosť, že by sa podpisy na vypísanie referenda zbierali aj počas plošného testovania. „Všetko bude závisieť od dohody medzi subjektami, ktoré sa zapoja do petičnej akcie,“ povedal Webnovinám.

Podľa neho existujú spôsoby, ako to urobiť pri zachovaní prijatých protipandemických opatrení.

Fico poučoval Pellegriniho

Líder Smeru Robert Fico tiež nie je naklonený zbierať podpisy počas celoplošného testovania. Pellegriniho list politickým stranám označil za „amaterizmus najhrubšieho zrna“. Podľa Fica sa predsedovi Hlasu „všetci vysmiali“. Petičný výbor má podľa Fica vzniknúť apoliticky a strany ho budú iba podporovať.

Slová Fica o chybnom postupe Pellegriniho sa však vylučujú s tvrdením poslanca Tomáša z Hlasu, ktorý poukázal na to, že Hlas navrhol partnerom, „aby nominovali do petičného výboru apolitické osobnosti“.

Jednota dôchodcov hovorí o svojej apolitickosti

Pozvánku do petičného výboru dostali aj organizácie, ktoré sú tradične blízke skôr ľavici ako napríklad Jednota dôchodcov Slovenska. Zaujímavé je, že seniorská organizácia vlani podpísala memorandum o porozumení a spolupráci s vládnou stranou Sme rodina.

Predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Ján Lipiansky Webnovinám povedal, že treba rozlišovať medzi memorandom a petičným výborom, lebo ide o dve odlišné veci. „Jednota dôchodcov je apolitická organizácia,“ zdôraznil. Podľa neho bude vecou každého jedného seniora, či podpíše petíciu za predčasné voľby a či sa zúčastní prípadného referenda.

Smer a Hlas sa cítia ohrození, tvrdí politológ

Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že odmietavý postoj mimoparlamentných strán k petičnej akcii má jednoduché vysvetlenie, pretože „Smer 1.0 a Smer 2.0 je neakceptovateľný“.

Grigorij Mesežnikov
Politológ Grigorij Mesežnikov. Foto: archívne, SITA/Michal Burza.

„Smer a Hlas potrebujú ukončiť pôsobenie tejto vlády, lebo ju pociťujú ako svoje ohrozenie. Pre zvyšok neparlamentnej opozície je tento motív nulový,“ zhodnotil politológ.

Podľa neho za iných okolnosti by sa možno opozícia usilovala o zmenu mocenských pomerov, ale nie za cenu návratu Smeru, Hlasu a SNS.

Mesežnikov predpokladá, že odmietavý postoj viacerých mimoparlamentných strán k petičnej akcii môže mať nepriaznivý vplyv na výsledok prípadného referenda o predčasných voľbách.

Podpisy vraj opozícia získa rýchlo

Na vyhlásenie referenda je potrebných aspoň 350-tisíc podpisov občanov. Poslanec Tomáš si myslí, že nebude problém podpisy rýchlo vyzbierať. Nejaké špeciálne termíny si v strane nestanovili. Podľa neho by však mal čo najskôr začať pracovať petičný výbor.

Ako bude znieť referendová otázka o skrátení volebného obdobia súčasného parlamentu, nie je zatiaľ oficiálne známe. „Musíme popracovať na jej presnej formulácii, aby bola v súlade s ústavou,“ zakončil Tomáš.

V každom prípade zber podpisov na verejnosti počas núdzového stavu je prinajmenšom problematický. Je zákaz vychádzania a vláda uznesením stanovila výnimky zo zákazu vychádzania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášGrigorij MesežnikovIgor MatovičIrena BihariováJán LipianskyJuraj HipšMilan MajerskýRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDJednota dôchodcov na SlovenskuKDH Kresťanskodemokratické hnutieKonfederácia odborových zväzovOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSme rodina - Boris KollárSMER-SDSPOLU – občianska demokracia