PATAKI: USA budú znepokojené, ak sa jazykový zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Rôznorodosť podľa neho prináša nadšenie a pozitívny pohľad na svet, čo dokazuje aj príklad štátu New York, pre ktorý je tolerancia a akceptovanie menšín veľmi prospešná. Slovenský jazykový zákon podľa neho funguje presne opačne. Dodal, že v New Yorku majú napríklad školu, kam chodia deti z 80. krajín. On sám má pestrý pôvod, je z časti Ír, z časti Talian aj Maďar. Hoci ho v Bratislave sprevádzajú predstavitelia maďarskej menšiny v USA, on po maďarsky nehovorí.

Vyhlásil, že na Slovensko prišiel aj s rodinou na neoficiálnu návštevu ako niekto, kto ma obavy o ľudské práva. Rovnako bol aj v Pakistane, Čiernej Hore, Chorvátsku či Srbsku. Najlepšiu menšinovú politiku voči Maďarom zo stredoeurópskych krajín má podľa neho Srbsko. O slovenskom jazykovom zákone ho informoval predseda SMK Pál Csáky. Pataki podčiarkol, že teraz by sme nemali hovoriť o jednotlivých ustanoveniach, ale o celkovej atmosfére akú tento zákon vytvára. Tá môže menej tolerantné skupiny utvrdzovať v tom, že menšina nie je v poriadku.

George Elmer Pataki vyštudoval právo na Yale a doktorát získal na Columbia Law School. Od januára 1995 do roku 2006 bol guvernérom štátu New York. Na Slovensko prišiel na pozvanie Csákyho, navštívil aj Univerzitu Jánosa Selyeho v Komárne. S predstaviteľmi slovenskej vlády nemá plánované stretnutie.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Knut VollebaekPál Csáky