Paška rozvášnil opozíciu, zákaz pre novinárov zožal kritiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paska
Pavol Paška vyhlásil termín volieb do europarlamentu. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Proti novým pravidlám práce novinárov v parlamente protestujú viaceré opozičné strany. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) hovorí o hrubom zásahu do demokratických princípov fungovania slovenskej spoločnosti.

Podľa poslanca Martina Poliačika Smer už stráca všetky zábrany. „Po tom, čo skoncentroval takmer všetku moc vo svojich rukách, zablokoval kontrolné inštitúcie a z parlamentu urobil slúžku PR marketingu svojho predsedu, sa teraz ide skrývať pred médiami, ktoré z podstaty svojej existencie majú kontrolovať každý krok volených zástupcov občanov. Namiesto toho, aby predseda parlamentu dbal na dodržiavanie pravidiel a reprezentatívne správanie zo strany svojich kolegov, ide ich pred ľuďmi skryť,“ povedal Poliačik.

Otvorený list od NOVY

Otvoreným listom predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer-SD) proti rozhodnutiu obmedziť slobodu pohybu zástupcov médií v budove Národnej rady SR protestovali predstavitelia hnutia NOVA. „Rovnako sú neprijateľné sankcie, ktorými chcete postihnúť novinárov, ktorí, plniac si svoju novinársku prácu, zaznamenajú niečo, čo nemusí byť po vôli niektorého z poslancov,“ napísali predstavitelia NOVA.

Novinari
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Štvorica autorov otvoreného listu argumentuje, že v minulosti sa práve vďaka novinárom podarilo odhaliť podvodné podpisovanie poslanca na prezenčnej listine. „Nie sú to novinári, ktorí dávajú zámienky pre vznik škandálov. Sú to poslanci a ich správanie. Či už v prípadoch, keď sú pod vplyvom alkoholu, klamú, alebo keď nevedia vysvetliť svoje správanie či kauzy,“ dodali.

Poslanci majú podľa nich v budove parlamentu dostatočne veľa priestorov, kde môžu tráviť čas v prípade, že si neželajú komunikovať s médiami. „Preto Vás žiadame, aby ste neodkladne zrušili svoje rozhodnutie a vrátili podmienky pre výkon novinárskej profesie na úroveň vyspelých demokratických krajín,“ píše sa v závere otvoreného listu, ktorý podpísali Gábor Grendel, Daniel Krajcer, Jana Žitňanská a Robert Žitňanský.

Svoju nespokojnosť s novými pravidlami vyjadrili aj poslanci z klubu OĽaNO. Obmedzovanie podmienok práce novinárov v parlamente poslanci z hnutia odmietajú. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Búria sa SNS aj Hrušovský

S pohoršením prijala správu o obmedzení slobody pohybu a činnosti novinárov v parlamente aj mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS). Najnovšie zákazy pre zástupcov médií v parlamente podľa šéfa národniarov Andreja Danka zaváňajú obmedzením slobody tlače a návratom do čias pred nežnou revolúciou.

Svoju nespokojnosť vyjadril tiež občiansky kandidát na prezidenta Ján Čarnogurský. Pavol Paška podľa neho posunul historicky Slovensko o krok späť. „Paška obmedzením pohybu novinárov v budove NR SR názorne ukázal, ako to bude vyzerať pod vládou jednej strany,“ reagoval Čarnogurský.

Šéfka syndikátu vidí v obmedzenom vstupe problém

Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov (SSN) Tamara Valková považuje v súvislosti s novými pravidlami pre zástupcov médií v NR SR za najzásadnejšie to, že novinári budú mať istým spôsobom obmedzený vstup do rokovacích priestorov výborov NR SR.

Novinári, mikrofóny
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Vstup či ich opustenie sú podľa nových pravidiel možné len v sprievode oprávnenej osoby. Ako ďalej Valková povedala pre agentúru SITA, hocikedy sa môže stať, že oprávnená osoba nebude prítomná a tak nebudú mať novinári prístup na rokovania výborov a teda ani prístup k informáciám.

„Rokovania výborov ako aj samotného parlamentu sú verejné, budova je takisto verejný priestor, kam by mali mať prístup nielen novinári, ale samozrejme aj verejnosť,“ uviedla.

V súvislosti s pohybom novinárov po budove Národnej rady SR upozornila Tamara Valková na fakt, že v prípade jednotlivých členských štátov EÚ majú poväčšine novinári po budove voľný pohyb. Samozrejme okrem vyhradených miestností, režimových pracovísk či kancelárií, dodala.

Akreditácie pre novinárov v štátoch EÚ bývajú podľa jej slov permanentné a dočasné. „Permanentné bývajú väčšinou na rok, dočasné na kratší čas, ktorý je vecou dohody,“ vysvetlila. Slovenský syndikát novinárov napíše Kancelárii NR SR list, v ktorom bude žiadať o stretnutie a vykonzultovanie si týchto problémov, uzavrela Valková.

Obmedzenia, ktoré pripravili pre novinárov v parlamente

Pravidlá práce novinárov v parlamente sa majú zmeniť po 15. februári. Redakcie budú môcť mať v národnej rade už len obmedzený počet akreditovaných ľudí – audiovizuálne redakcie šesť zástupcov, tlačené periodiká troch ľudí, tlačové agentúry päť zástupcov a webové denníky troch ľudí, pričom v týchto počtoch sú zahrnutí redaktori aj technickí pracovníci.

Podľa pravidiel, ktoré už médiám poslala Kancelária NR SR, nesmú ľudia z médií narúšať dôstojnosť rokovania parlamentu a jeho orgánov. Zakázané bude fotografovanie a natáčanie osobných dokumentov, ktoré budú na stoloch poslancov. Akreditovaní novinári sa majú zdržiavať len v tlačovom stredisku, vo vestibule na prízemí, v priestore pred vstupmi do rokovacej sály a na balkóne.

Poverený zamestnanec parlamentu môže na pokyn predsedajúceho napomenúť alebo aj vyviesť zástupcu médií z rokovacej miestnosti, ak by porušil nové pravidlá alebo by existoval predpoklad narušenia rokovania.

Kancelária NR SR si vyhradila právo vyviesť z budovy a odobrať akreditačný preukaz tomu, kto by narúšal činnosť parlamentu a jeho výborov, ohrozil by práva a bezpečnosť iných ľudí, napádal by pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod či príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerGábor GrendelJán ČarnogurskýJana ŽitňanskáPavol Paška
Firmy a inštitúcie NOVA Nová väčšina