- aktualizované 21. júna 18:30
Paragraf 363 Trestného poriadku nie je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom na stredajšom neverejnom zasadnutí Ústavný súd SR.
Podľa paragrafu 363 Trestného poriadku „generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon“.
Napadnutá časť trestného poriadku
„Toto konanie nesúži na naprávanie prípadných pochybení pri aplikácii v konkrétnych prípadoch,“ povedal šéf ústavného súd Ivan Fiačan. Ústavný súd podľa neho neposudzuje optimálnosť právneho predpisu ale to, či rešpektuje medze ústavy. „Napadnutá časť trestného poriadku neodporuje ústave z hľadiska žiadneho navrhovateľmi označeného úseku,“ povedal Fiačan.
SaS predstavila ambície v oblasti obrany, prioritou Kolíkovej bude aj zmena paragrafu 363 (video)
Generálny prokurátor Maroš Žilinka podľa stanoviska tak ako vždy, plne rešpektuje rozhodnutia súdov vrátane stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu SR.
Ústavnosť paragrafu 363
Poslanci parlamentu sa ešte na jeseň roku 2021 obrátili na Ústavný súd SR, aby posúdil ústavnosť paragrafu 363 Trestného poriadku „Sme presvedčení, že tak ako, generálny prokurátor využíva tento predpis, musí byť posúdený z hľadiska účelu a nejakej rovnováhy, ktorú veľká časť obyvateľov Slovenska pociťuje, že je narušená,“ povedal vtedy poslanec Alojz Baránik.
Mimovládky vyzývajú k reforme prokuratúry aj zmene paragrafu 363, poslanci legislatívny proces často obchádzajú
Podľa neho sa poslanci chcú dozvedieť, či okrem práv obvinených, na ktoré sa generálny prokurátor často odvoláva, nemajú byť zohľadnené aj práva ostatných, ktorí majú záujem, aby trestný proces prebiehal riadne a rýchlo. Poslanec pripomenul medzinárodné záväzky Slovenskej republiky, ktoré sa viažu k postaveniu svedkov a poškodených, prípadne obetí.
„Toto sú záväzky, ktoré sú vzhľadom na európske predpisy nadradené zákonom, ako je Trestný poriadok,“ podotkol Baránik.
Podľa paragrafu 363 Trestného poriadku „generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon“.
Systémové riešenie výkonu
Rozhodnutie Ústavného súdu SR o paragrafe 363 berieme na vedomie, to ale neznamená, že tento paragraf je správnym riešením.
Uviedol v stredu v tlačovej správe Zsolt Simon, predseda Maďarského fóra, podľa ktorého jeho strana, ale aj Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia a Demokratická strana naďalej považujú za potrebné prijať systémové riešenie výkonu a možného nadužívania paragrafu 363 generálnym prokurátorom.
Monokratický systém prokuratúry sovietskeho typu považuje Maďarské fórum a ostatné subjekty za prekonaný.
„Naším cieľom je prokuratúru systematicky zmodernizovať a vytvoriť systém, ktorý sa osvedčil v krajinách vyspelého sveta,“ dodal na záver Zsolt Simon.
Masívne porušovanie ľudských práv
Strana Smer – slovenská sociálna demokracia tiež berie rozhodnutie ústavného súdu na vedomie.
Smer – SSD je dlhodobo presvedčená, že takéto oprávnenie je základným predpokladom fungovania prokuratúry, ktorá má zabezpečovať, že konanie orgánov v prípravnom konaní je v súlade so zákonom. Uviedla to v stanovisku, ktoré médiám adresoval tlačový odbor strany.
Útoky na túto právomoc generálneho prokurátora sa podľa vyjadrenia Smeru začali po roku 2020. Smer hovorí o masívnom porušovaní ľudských práv obvinených z radov opozície a opozičných nominantov.
„Ľudia boli nezákonne obviňovaní, držaní vo väzbe, došlo aj k tragickým udalostiam. Bez oprávnenia generálneho prokurátora rušiť nezákonné rozhodnutia v prípravnom konaní by rozsah devastácie právneho štátu bol prakticky nekonečný,“ poznamenal.
Prezidentka s hodnotením počká
Prezidentka SR Zuzana Čaputová rozhodnutie ústavného súdu rešpektuje. S hodnotením si však počká, až kým sa dôkladne neoboznámi s písomným odôvodnením nálezu. Informoval o tom v stredu jej hovorca Martin Strižinec.
Hoci podľa rozhodnutia súdu nie je úprava paragrafu 363 v rozpore s ústavou, prezidentka zdôrazňuje, že „ústavný súd nerozhodoval o tom, či používanie tohto paragrafu generálnym prokurátorom bolo v každom prípade a vždy v súlade so zákonom“.