BRATISLAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Panda veľká (Ailuropoda melanoleuca) už nie je ohrozeným živočíšnym druhom. V nedeľu to oznámila Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN), ktorá ju vďaka nárastu populácie vo voľnej prírode klasifikuje v Červenom zozname ohrozených druhov ako zraniteľný druh.
Takmer ohrozené živočíchy
Okrem pandy veľkej si v stupni ohrozenia podľa odborníkov polepšili aj valabia uzdičková (Onychogalea fraenata), potkan dlhouchý (Leporillus conditor) a antilopa orongo (Pantholops hodgsonii). Zatiaľ čo prvá menovaná je zraniteľným druhom, ďalšie dve experti zaradili k takmer ohrozeným živočíchom.
Panda obrovská v atlantskej ZOO opäť porodila dvojičky
Podľa IUCN je za narastajúcou populáciou pandy veľkej efektívna ochrana lesov a opätovné zalesňovanie, čo poukazuje na účinnosť snáh čínskej vlády zachrániť daný druh. Odborníci však v dôsledku klimatických zmien počas najbližších 80 rokov očakávajú zánik až 35 percent rozlohy prirodzeného prostredia pánd. To by podľa predpokladov mohlo opäť spôsobiť pokles populácie pandy veľkej.
Gorila východná si pohoršila
Gorila východná (Gorilla beringei), ku ktorej patria poddruhy gorila východná horská (Gorilla beringei beringei) a východná nížinná gorila (Gorilla beringei graueri), si na rozdiel od pandy veľkej pohoršila.
V dôsledku vyše 70-percentného poklesu populácie týchto ľudoopov za uplynulých 20 rokov ju odborníci zaraďujú už medzi kriticky ohrozené živočíšne druhy. Podľa odhadov žije vo voľnej prírode menej ako 5000 jedincov gorily východnej, pričom z toho približne 3800 predstavuje východná nížinná gorila a 880 gorila východná horská.
Stupeň ohrozenia sa okrem gorily východnej zvýšil aj u ďalších afrických živočíchov, a to u zebry stepnej (Equus quagga), chocholatky čiernochrbtej (Cephalophus dorsalis), chocholatky bielobruchej (Cephalophus leucogaster) a chocholatky žltochrbtej (Cephalophus silvicultor). Všetky sa z najmenej ohrozených stali takmer ohrozenými živočíšnymi druhmi.
Informácie pochádzajú z webstránky www.iucn.org.