PREŠOV/BARDEJOV 7. augusta (WEBNOVINY) – V bardejovskej Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba , n. o. v Bardejove nesprávne poskytli zdravotnú starostlivosť onkologickej pacientke Marianne Petejovej Meššovej zo Zborova v okrese Bardejov.
V rámci predoperačnej prípravy jej lekári oddelenia anestézie a intenzívnej starostlivosti pri zavádzaní kanyly spôsobili obojstranný pneumothorax (vniknutie vzduchu do hrudníka, do priestoru medzi popľúcnicou a pohrudnicou).
Poškodená o tom informovala na stredajšej tlačovej besede v Prešove. Toto jej tvrdenie zistil aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde podala sťažnosť.
Pacientka očakávala po zbabranom zákroku, že sa jej vedenie nemocnice ospravedlní. Na tom trvá aj naďalej a súčasne zvažuje, že sa bude domáhať aj finančného odškodnenia.
Martin Vrba z tlačového odboru Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pre agentúru SITA uviedol, že prípad posudzoval prizvaný konzultant z odboru anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorého stanovisko úrad zohľadňoval. „Úrad skonštatoval, že bol nesprávne indikovaný zdravotný výkon a nedostatočne vedená zdravotná dokumentácia,“ píše sa v stanovisku. Ďalej sa v ňom uvádza, že „dohliadaný subjekt prijal nápravné opatrenia a úrad mu uložil pokutu 500 eur.“
Operácia sa odsunula o osem týždňov
Petejová Meššová je z celého prístupu lekárov a vedenia nemocnice veľmi sklamaná. Pretrpela si obrovské bolesti, pre neodborný zákrok nemohla ísť na operáciu v stanovenom termíne. Ten sa odsunul o osem týždňov. Medzi tým musela opakovane chodiť zo Zborova do Košíc na ožarovanie.
Prvotné pochybenie bardejovských lekárov jej skomplikovalo celkový zdravotný stav, oddialilo operáciu a predĺžilo proces doliečovania. Pacientka je presvedčená, že išlo o ohrozenie jej života s možnými trvalými následkami. „Bol to môj najhorší zážitok v živote,“ vyhlásila.
Prípad sa stal v januári 2012, keď sa pacientka mala podrobiť laparoskopickému operačnému zákroku pre zhubný nádor čreva. V bardejovskej nemocnici jej v rámci predoperačnej prípravy mali zaviesť do podkľúčovej žily centrálny katéter. Mladý lekár sa dvakrát neúspešne pokúsil zaviesť kanylu do pravej strany hrude. Keď sa mu to nepodarilo, primár oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny jej zaviedol kanylu na ľavú stranu.
Pacientka nemohla dýchať a zvracala
Petejová Meššová uviedla, že hneď po zákroku pociťovala silné bolesti chrbta.
Lekári jej následne oznámili, že operáciu čreva urobia klasickou metódou, rozrezaním brucha, čo pacientka odmietla.
Z nemocnice ju na jej žiadosť prepustili domov aj so zavedenou kanylou. Na laparoskopickú operáciu sa rozhodla ísť do nemocnice v Košiciach – Šaci.
Manžel pacientky, ktorý je súčasne jej obvodným lekárom, ju doma ošetroval, no bolesti neutíchali. Po dvoch dňoch sa pacientka vrátila do nemocnice s obrovskými bolesťami.
Nemohla dýchať, zvracala, mala zvýšenú teplotu aj vysoký krvný tlak a žiadala kanylu vybrať. Ani potom sa jej neuľavilo. Na naliehanie manžela jej po siedmich dňoch urobili vyšetreniu na CT, ktoré potvrdilo obojstranný pneumothorax.
Agentúra SITA požiadala bardejovskú nemocnicu o vyjadrenie. Renáta Kohutová, asistentka námestníčky pre zdravotnú starostlivosť a poisťovne uviedla, že riaditeľ nemocnice Marián Petko je na dovolenke. Nemocnica sa k tomu vyjadrí po jeho návrate na budúci týždeň.