Banky sa snažia udržať si klientov. To je príležitosť získať výhodnejšie podmienky.
BRATISLAVA 1. apríla (WBN/PR) – Priemerné úrokové sadzby poskytnutých úverov na bývanie vo februári opäť klesli na historické minimum 2,26 % (v januári 2,36). V kategórii účelových úverov na bývanie, ktoré tvoria väčšinu novoposkytnutých úverov, je priemerná sadzba len 2,11 %. Ponuky bánk v aktuálnej jarnej kampani sú pritom ešte výrazne nižšie – pohybujú sa okolo 1,5%, pričom niektoré ponuky už pomaly atakujú jednopercentnú hranicu. „Súčasná klíma nízkych úrokových sadzieb môže budiť dojem, že bývanie si dnes môžem kúpiť najlacnejšie. Súčasný trh s nehnuteľnosťami však treba vidieť komplexnejšie – úrok je len jedným z rozhodovacích kritéri,“ hovorí Mgr. Marta Kľocová, MBA, riaditeľka odboru produktmanažmentu OVB Allfinanz Slovensko. Banky na Slovensku poskytli vo februári nové úvery na bývanie v objeme 383,66 mil. eur.
„Najväčší dopyt po úveroch identifikujeme v skupine mladých klientov, ktorý si zakladajú rodiny. Priemerný vek žiadateľov o úver na bývanie je podľa našich údajov 34,7 roka. Sú to mladí, pracujúci klienti, pre ktorých je o.i. dôležitým kritériom pri výbere nehnuteľnosti aj infraštruktúra, dopravná dostupnosť, aj pestrosť služieb. Je teda prirodzené, že klienti, ktorí si kupujú svoje prvé bývanie sa rozhodujú prevažne podľa ceny a preferujú skôr byty ako domy,“ hovorí o aktuálnych preferenciách ľudí pri úveroch na bývanie Marta Kľocová.
OVB varuje: Pozor na jarnú refinančnú eufóriu
Marketingová komunikácia bánk v jarných kampaniach stavila hlavne na prezentáciu výšky úroku. „Prístup „Čím nižší – tým lepší“ však v tomto prípade nemusí platiť. Ľuďom odporúčam, aby sa pred rozhodnutím meniť banku výlučne kvôli lepšiemu úroku spojili s odborníkom na financie, ktorému dôverujú. Je dôležité pomenovať, čo presne sa za atraktívnym úrokom skrýva. A tiež vyhodnotiť, aké poplatky so sebou refinancovanie pôvodnej hypotéky prinesie. Myslím si, že eufóriu týkajúcu sa „najvýhodnejšieho refinancovania v histórii“ je potrebné brať s rezervou, pretože meniť banku nie je univerzálnym riešením pre každého človeka,“ vysvetľuje M. Kľocová z OVB Allfinanz Slovensko.
Úver na bývanie je dlhodobý finančný záväzok, ktorý je potrebné v tomto kontexte aj vnímať. „Zjednodušene je možné povedať, že veľkú časť svojho produktívneho života má človek povinnosť banke za požičané peniaze platiť. Žiadna ekonomická teória nevie s istotou predpovedať, ako sa bude trh s nehnuteľnosťami a trh úrokových sadzieb vyvíjať v najbližších rokoch, desaťročiach. Rovnako tak nikto z nás nevie, koľko bude počas svojho pracovného života zarábať. Pomer, ktorý dnes tvorí hypotekárna splátka na mesačnom príjme sa môže v priebehu života zásadne meniť. A práve táto neistota pri výške budúcej splátky hypotéky by mala podnietiť ľudí k tvorbe úspor. To znamená, získanú úsporu na splátke pri refinancovaní treba veľmi zodpovedne odkladať a tvoriť strednodobú rezervu. Osobne si myslím, že vizitkou kvalitnej práce finančných sprostredkovateľov je vyvážené produktové portfólio klienta, kde sa hlavná priorita kladie na zabezpečenia klienta a tvorbu aktív a k dlhom sa pristupuje vždy veľmi obozretne,“ dopĺňa M. Kľocová.
OVB Allfinanz Slovensko a.s. je súčasťou celoeurópskej skupiny, poskytujúcej služby finančného sprostredkovania. Korene má v Nemecku, kde jej materská spoločnosť vznikla v roku 1970. Na Slovensku je firma aktívna od roku 1993 a poskytuje finančný servis pre viac ako 1 milión klientov. OVB Allfinanz Slovensko dlhodobo vedie v SR rebríček spoločností poskytujúcich finančné sprostredkovanie fyzickým osobám. Sprostredkúva produkty a služby takmer troch desiatok partnerov – poskytovateľov finančných produktov.
OVB systematicky monitoruje finančné produkty na slovenskom trhu a z pozície nezávislého finančného sprostredkovateľa pomáha klientom pri výbere vhodného poistenia, sporenia či investícií. Pôsobí na území celého Slovenska a združuje niekoľko tisíc spolupracovníkov – podriadených finančných agentov.