Osobný bankrot vyhlásili na Slovensku desaťtisíce ľudí, inštitút však využívajú aj špekulanti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
bankrot
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Inštitút osobného bankrotu doteraz využili na Slovensku desaťtisíce ľudí. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa ministerstva Zuzana Drobová. Podľa nich sa ľudia najčastejšie obracajú na Centrum právnej pomoci (CPP), pribúda tiež žiadostí o splátkový kalendár.

Najviac ľudí počas tohto roka chcelo zbankrotovať v apríli, keď podali až 1 500 žiadostí, najmenej v januári, a to 1 239. Problémom pri osobných bankrotoch sú najmä špekulanti, ktorí sa týmto spôsobom snažia zbaviť svojich finančných záväzkov.

V praxi totiž u človeka, ktorý zbankrotoval, zanikajú všetky pohľadávky. Právnik a odborník Radovan Pala pripomína, že kompetentní majú páky na to, aby takémuto správaniu zamedzili.

Ľudia v dlhovej pasci

Pala sa v tejto súvislosti totiž domnieva, že veritelia majú nástroje na to, aby mohli špekulantom zamedziť zneužívať systém. Pripomenul, že inštitút osobného bankrotu reálne pomohol ľudom, ktorí boli v takzvanej dlhovej pasci.

Určite sa nájdu aj takí, ktorí si myslia, že môžu systém obísť práve osobným bankrotom. Na druhej strane táto možnosť reálne pomohla ľudom, ktorí nemali inú možnosť. Pri tých, čo špekulujú, sa môžu koniec-koncov veritelia brániť, keď môžu do šiestich rokov žiadať o zrušenie oddlženia, ak mal dlžník nepoctivý zámer,“ povedal Pala pre agentúru SITA.

Na návrh veriteľa tak majú súdy dodatočný dosah aj na účelové privodenie si platobnej neschopnosti alebo prevody majetkov na rodinných príbuzných či iné osoby.

Osobný bankrot môžu ľudia využiť iba raz za určitý čas, čo pripomína aj Pala. „V praxi to nefunguje tak, že sa môžu ľudia zbaviť dlžôb každý rok podľa toho, ako sa im to hodí. Je tam stanovená lehota na desať rokov. Existencia osobného bankrotu tiež zvyšuje nároky na tých, ktorí požičiavajú peniaze, predovšetkým komplikuje situáciu špekulantom, teda rôznym pofidérnym pôžičkovým domom, ktoré často nedodržiavajú pravidlá,“ priblížil právnik.

Môžu sa zbaviť svojich dlhov

Osobný bankrot je zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba – podnikateľ alebo fyzická osoba – nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov. Inštitút využili tisíce ľudí už bezprostredne po jeho zavedení v marci 2017.

Dlhov sa môže po novom dlžník zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár. Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení.

V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd.

Za prvých sedem mesiacov tohto roka využilo možnosť konkurzu 9 351 právnických subjektov či fyzických osôb a formu splátkového kalendára 78. Inštitút uviedla do praxe ešte bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Žitňanská