BRATISLAVA 21. októbra (WebNoviny.sk) – Blížiace sa 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra pripomína oddnes aj Úrad vlády SR. Nová budova sídla vlády na Námestí slobody v Bratislave ponúka výstavu Dielo, pocta a portrét – Ľudovít Štúr v slovenskom výtvarnom umení. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR. Záštitu nad výstavou prevzal predseda vlády Robert Fico, podľa ktorého sa moderné dejiny Slovákov začínajú osobnosťou Štúra. „Ľudovít Štúr nedovolil svojmu etniku zahynúť, ba vykonal všetko pre to, aby Európa a svet poznali hodnotový základ a identitu, teritórium a ambície národa prostých a vzdelaných ľudí,“ cituje tlačová správa k výstave premiéra.
Výstava potrvá do 4. novembra a následne sa premiestni do Primaciálneho paláca v Bratislave, kde si ju návštevníci budú môcť pozrieť do 15. novembra. Jej vyvrcholením bude matiné, ktoré sa uskutoční 28. októbra v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca za účasti predstaviteľov kultúrneho a politického života na Slovensku. Na príprave výstavy spolupracovala Matica Slovenská, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, Hlavné mesto SR Bratislava a Klub výtvarných umelcov a teoretikov.
Rok Ľudovíta Štúra vyhlásila vláda SR na základe návrhu ministerstva kultúry pri príležitosti 200. výročia narodenia tejto veľkej osobnosti slovenských dejín. Popri podujatiach, ktoré patria do oficiálneho kalendára celoštátnych podujatí, množstvo akcií pripravili kultúrne inštitúcie, ako napríklad Slovenské národné divadlo, Slovenská národná knižnica či Slovenské národné múzeum, ale aj samosprávy. Sériu oficiálnych podujatí začalo 28. januára slávnostné otvorenie Roka Ľudovíta Štúra 2015 na Bratislavskom hrade za účasti prezidenta Andreja Kisku, predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, premiéra Roberta Fica a ministra kultúry Mareka Maďariča. Slávnostné otvorenie Roka Ľ. Štúra bolo spojené s otvorením výstavy SNM Ľudovít Štúr (1815 – 1856) – reformátor slovenskej spoločnosti, ktorú si záujemcovia môžu pozrieť až do 17. januára 2016. Záverečný galavečer Roka Ľudovíta Štúra 2015 sa uskutoční 21. decembra v Slovenskom národnom divadle za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov Slovenskej republiky.
Ľudovít Štúr (28. októbra 1815 Uhrovec – 12. január 1856 Modra) patrí k vedúcim osobnostiam slovenského národného hnutia polovice 19. storočia. V roku 1843 uzákonil spisovnú slovenčinu a aktívne ju prenášal do národného života. Bol hlavným organizátorom zjednotenia konfesionálne roztrieštenej inteligencie na pôde spolku Tatrín (1844-1847) a tiež jedným z tvorcov politického programu počas jari národov 1848. Po revolúcii 1848 – 1849 nerezignoval na svoje poslanie, snažil sa o obnovenie politických novín a pokračoval v úsilí o vybudovanie slovenského školstva. V roku 1851 sa usadil v Modre a venoval sa literárnej a vedeckej práci. Vydal zbierku básní Spevy a piesne i národopisné dielo O národných piesňach a povestiach plemien slovanských a napísal filozoficko-politický spis Slovanstvo a svet budúcnosti. Zomrel 12. januára 1856 v Modre na následky zranenia pri poľovačke.