BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Orol Arnold priletel z Afriky neskoro, preto si jeho partnerka našla iného partnera. Myslia si to ornitológovia, ktorých oslovila agentúra SITA. Arnold totiž priletel z Afriky 22. apríla, pričom jeho partnerka už 5. apríla.
„Orol krikľavý je druh, pre ktorý je typické vytváranie celoživotných partnerstiev,“ povedala Zuzana Guziová z organizácie Ochrana dravcov Slovenska. „Situácia v prípade orla Arnolda nie je typická a bola s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinená pomerne veľkým časovým odstupom po prílete samice na hniezdisko,“ myslí si. Súhlasí aj Ján Gúgh z organizácie Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko.
Orol Arnold dorazil domov, partnerka mu zahýbala s iným
Pud je silnejší ako vernosť
„Ak jeden z partnerov uhynie, alebo sa nevráti z rôznych príčin na hniezdisko, je nahradený novým partnerom,“ povedal. „Pud zachovania druhu a prenosu genetickej informácie je silnejší ako pomyselná vernosť partnerovi, ktorú zvieratám a najmä rôznym vtáčím druhom, napríklad labutiam alebo bocianom nesprávne pripisujú ľudia.“
Podľa Guziovej nie je možné presne vysvetliť, prečo Arnold a jeho partnerka neleteli do Afriky spolu. „Doposiaľ máme pomerne málo poznatkov o migračnom správaní sa orlov krikľavých.“ Mladé vtáky môžu podľa nej odlietať spolu s rodičmi, dospelé jedince ale môžu odlietať aj individuálne. „Je veľmi málo poznatkov o tom, či a ako sa počas migrácie rozdelia v prípade, že odlietajú spoločne. Každý vták má individuálnu predispozíciu na dlhý let.“
Arnoldovu neprítomnosť využil jeho mladší sok. „V prípade živočíchov ide o všetko, buď prenesú svoju genetickú informáciu, alebo nie. Takže boje o hniezda a teritóriá sú v podstate to najdôležitejšie a dajú do toho veľa energie,“ povedal Gúgh.
Boj o hniezdo rozhodne
„Samica si môže vybrať silnejšieho, životaschopnejšieho partnera, ktorý bude schopný uživiť ju počas inkubácie, a aj jej mláďa.“ Podľa Guziovej k situácii prispela aj Arnoldova únava z dlhého letu. Obaja odborníci sa zhodujú, že ak Arnold partnerku nezíska späť, bude sa usilovať nájsť si inú a tiež nové hniezdo. Otázkou ostáva, či bude úspešný.
„Jedince, ktoré prehrajú súboj o hniezdisko alebo partnera si hľadajú iné voľne miesto, kde by mohli zahniezdiť, respektíve si nájsť nového partnera. Časti populácii sa to podarí, časť nemusí už v danej sezóne vôbec hniezdiť,“ uzatvára Gúgh.
Arnold je samček orla krikľavého, ktorého tatranskí ochranári odchytili ešte v auguste minulého roku na Liptove. Na chrbát mu pripevnili vysielačku, ktorá monitorovala jeho pohyb. Arnold odletel zo Slovenska 19. septembra 2013 a postupne preletel cez Európu a Áziu až do zimoviska v južnej Afrike, kde doletel približne po mesiaci. Najviac sa zdržiaval v Botswane a Zimbabwe. Arnold sa pár dní zdržal aj v najjužnejšom africkom štáte Juhoafrickej republike. Na Slovensko sa vrátil 22. apríla.