BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Samička orla krikľavého, známa pod menom Anička, sa opäť vrátila z Afriky do Tatranského národného parku (TANAP). Ako informovala Štátna ochrana prírody (ŠOP), prvýkrát ju spozorovali minulý týždeň v utorok.
Cesta od rovníka jej trvala mesiac
Orlicu Aničku sledujú štátni ochranári zo Správy TANAP už piaty rok. Najprv mala na tele pripevnenú solárnu vysielačku, od vlaňajška má na tele umiestnený len modrý hliníkový krúžok, pomocou ktorého ju dokážu rozpoznať.
„Preletela od rovníka na Slovensko zhruba za mesiac. Aj v minulosti, keď mala ešte solárnu vysielačku, prilietala práve v tomto období,“ uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Našla si partnera
Orlica Anička si už stihla nájsť aj partnera, ktorého na mieste videli už o týždeň skôr. „Spozoroval som dvoch jedincov, boli dosť ďaleko, ale jasne som videl ten krúžok. Sedeli asi len 70 metrov od naposledy obsadeného hniezda a v priebehu 20 minút sa až trikrát párili,“ povedal strážca TANAP Peter Vrlík.
Zonácia prináša lepšiu ochranu prírody i príležitosti na rozvoj regiónov
Majko nevie, či samec, s ktorým sa Anička párila, je ten istý ako vlani. „Jej partner v minulosti nebol odchytený. Keď sme skúšali dať aj jemu vysielačku, roztrhol nám sieť. To, či došlo v jej prípade k výmene životného partnera, nevieme potvrdiť ani vylúčiť,“ vysvetlil s tým, že orly krikľavé žijú zväčša monogamne, kým partnera nestratia.
Kameru k hniezdu neplánujú
Správa TANAP zatiaľ podľa Majka neuvažuje inštalovať kameru k hniezdu Aničky, hoci online prenosy z jej hniezda boli minulý rok mimoriadne sledované.
„Keď sme jej umiestnili na hniezdo kameru, mali sme denne aj viac ako 11 500 kliknutí. Po odvysielaní jednej reportáže nám dokonca padali servery a zaznamenali sme viac ako 80-tisíc návštev v jednom okamihu,“ povedal ešte vlani Majko.
Samičku orla krikľavého Aničku sledovali ochranári viac ako tri roky pomocou miniatúrnej vysielačky na jej chrbte. Vďaka nej vedeli, kde sa presne nachádzala, a dozvedali sa zaujímavé údaje z jej života.
Anička každoročne absolvovala dvakrát náročnú púť do Južnej Afriky a späť. Vzdušnou čiarou prekonala rekordných 8 400 kilometrov do Mozambiku a zaletela takmer až k brehom Indického oceánu. Koncom roku 2016 však prišla správa národného parku o kontakte s Aničkou, ktorej v Etiópii odpadla vysielačka.