Opozícia zaostrila na Boreca, vraj zneužil funkciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Borec
Minister spravodlivosti Tomáš Borec. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Opoziční členovia výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť chcú zvolať ďalšiu mimoriadnu schôdzu. Dôvodom je dovolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca v prospech bývalého košického mestského poslanca Františka O., odsúdeného za korupciu.

O prípade informoval týždenník Trend vo svojom najnovšom čísle. „Je tu vážne podozrenie, že minister Borec zneužil svoju funkciu, aby zabránil nástupu odsúdeného na výkon trestu. Chceme, aby svoje konanie vysvetlil,“ zdôvodnil zvolanie výboru poslanec za hnutie NOVA Daniel Lipšic. Predseda výboru Jaroslav Baška má sedem dní na zvolanie výboru.

Pozastavil mu nástup do väzenia

Vazenie
Foto: Ilustračné foto: SITA/Diana Černáková

Týždenník Trend vo svojom najnovšom vydaní píše o prípade, v ktorom figuroval aj košický exposlanec a niekdajší dekan košickej leteckej fakulty František O. Najvyšší súd mu vlani potvrdil päťročný trest za korupciu. Hoci odvtedy uplynulo viac než deväť mesiacov, niekdajší regionálny politik je stále na slobode.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) podal v jeho prospech dovolanie a pozastavil mu nástup do väzenia. Minister Borec podal za takmer tri roky vo funkcii 31 dovolaní. Raz výkon trestu prerušil, išlo o ženu, ktorá sedela vo väzení za zabitie svojho manžela, ale zrejme tak konala v sebaobrane.

Podľa štatistiky rezortu iba jediný raz trest odňatia slobody Tomáš Borec svojím rozhodnutím odložil. Prečo práve v prípade Františka O., pýta sa Trend. „V ostatných prípadoch nebolo nutné takéto návrhy podávať napríklad preto, že išlo len o podmienečný trest, respektíve o úhrnný [to znamená, že odsúdený už vo väzení bol pre iný skutok, pozn. Trend],“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva.

Borec to odmieta

Argumentuje aj tým, že ak je občan pre justičný omyl neprávom uväznený, štátu potom hrozia žaloby. Upozornilo na nedávny prípad, keď poškodený vysúdil 15-tisíc eur. Aktuálnych je niekoľko takýchto žalôb, v ktorých si odsúdení uplatňujú celkovo 9,5 milióna eur. To sa podľa ministerstva mohlo týkať aj Františka O.

Ministerstvo spravodlivosti vo vyžiadanom trestnom spise vykonalo prieskum, pričom zistilo, že vo veci súdy nevykonali dokazovanie v rozsahu, ktorý je nevyhnutný pre správne rozhodnutie,“ zdôvodnilo ministerstvo.

Borec podľa Trendu odmieta, že by Františkovi O. pomohlo, že kandidoval vo farbách koalície Smeru-SD. „Všetky dovolania podané ministrom boli podané zo zákonných dôvodov a nikto nerieši politickú otázku či členstvo odsúdených v strane.“ Minister pri odvolaní využil odsek Trestného poriadku, ktorým spochybnil kvalifikáciu skutku. Teda samotný fakt, že išlo o korupciu.

Kauza exposlanca Košíc

Podľa prokuratúry podnikateľ Jozef M. v roku 2007 prostredníctvom Mariána M., konateľa inej firmy, sľúbil Františkovi O. úplatok 11 285 eur (340-tisíc Sk). Za tieto peniaze poslanec mal podľa vyšetrovateľa hlasovať za predaj lukratívnej nehnuteľnosti na Hlavnej ulici v Košiciach a mal tiež zabezpečiť ďalšie poslanecké hlasy.

Ďalší poslanec Peter C. podľa prokuratúry mal zase návrh na predaje predložiť na rokovanie zastupiteľstva vo februári 2008 takým spôsobom, aby sa s nimi poslanci nemohli oboznámiť. V marci 2008 košické mestské zastupiteľstvo schválilo predaj budovy pozostávajúcej z jedného nebytového priestoru a dvoch bytov za 178 915 eur (5 390 000 korún).

Trhová cena vraj bola najmenej dvakrát vyššia. Obaja poslanci počas súdu spáchanie skutku popreli. Petra C. napokon oslobodili. Marián M. tvrdil, že len zahral divadielko, že treba niekoho podplatiť.

V prípade predaja nehnuteľnosti sa údajne angažoval len preto, že zo spoluobžalovaného Jozefa M. chcel mať sponzora svojho poľovného združenia. Úplatky podľa neho reálne nikto nepýtal.

Sud kladivko
Foto: Facebook.com

Ako sa uvádza v stanovisku Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, ktoré agentúre SITA poskytol Pavol Kubík z tlačového oddelenia MS SR, podľa názoru ministerstva v uvedenej trestnej veci „prvostupňový aj odvolací súd nevykonali dokazovanie v rozsahu, ktorý je nevyhnutný pre správne rozhodnutie v merite veci. Preto minister spravodlivosti podal vo veci dovolanie. Minister spravodlivosti má v zmysle trestného poriadku oprávnenie podať dovolanie, ak sú splnené dovolacie dôvody. Toto oprávnenie minister bežne využíva, tak v prospech ako aj v neprospech obvinených, ak sú splnené zákonné podmienky„.

Postupoval podľa Lipšicovho návrhu

V konkrétnom prípade minister Tomáš Borec podľa stanoviska MS SR „postupoval podľa ustanovenia Trestného poriadku, ktoré v minulom volebnom období prostredníctvom ministerky Žitňanskej navrhol a presadzoval práve Lipšic. Tvrdenia Lipšica o zneužití právomoci sú preto právne absurdné a vecne nepochopiteľné. Len na okraj uvádzame, že odborné podklady v prospech podania dovolania pripravoval referent, ktorý bol na základe jeho odborných znalostí a skúseností zo súdu prijatý do štátnozamestnaneckého pomeru výberom vedenia MS SR v minulom volebnom období“.

„Konajúce súdy v tomto prípade bez relevantných dôkazov vyniesli odsudzujúce rozhodnutia, a to bez ohľadu na to, že zistenie skutkového stavu tak, ako je popísané v obžalobe a rozhodnutí, nie je v žiadnom prípade možné považovať za správne. Vykonanými dôkazmi bolo preukázané, že konanie odsúdeného nenapĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu prijímania úplatku, minimálne pokiaľ ide o objektívnu stránku a subjektívnu stránku„.

Ako ďalej píše vo svojom stanovisku MS SR, v prípade, že po dokazovaní a vyhodnotení dôkazov ostanú dôvodné pochybnosti o tom, či sa skutok v skutočnosti stal, „nie je možné vyniesť odsudzujúci rozsudok, keďže tým dochádza k priamemu porušeniu Trestného zákona a Trestného poriadku“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicFrantišek O.Jaroslav BaškaJozef M.Marián M.Tomáš Borec
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR