BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Hlasovanie o trvalom eurovale (ESM) treba odložiť na čo najneskorší termín, myslia si opoziční politici.
„Z taktických príčin je dobré počkať si, ako sa vyvinie situácia a aký bude názor vo veľkých krajinách eurozóny,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda Mosta-Híd Ivan Švejna.
K tomuto názoru sa prikláňa aj šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.
„Nemáme sa kam ponáhľať, bolo by veľmi nerozumné teraz niečo odhlasovať,“ myslí si. Zmluva o založení ESM je už v parlamente, hlasovanie sa očakáva na júnovej schôdzi.
Podpredseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan uviedol, že pri diskusii o ESM v klube sa zhodli na názore, aby sa počkalo, ako sa k tomuto dokumentu postaví Nemecko.
Kaník čaká na Pašku
Podotkol, že na ťahu je momentálne predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD), keďže je v jeho právomoci rozhodnúť o tom, či zmluvu o vytvorení ESM zaradí už na najbližšiu schôdzu parlamentu.
„Ak nezaradí, nič sa nedeje a ak zaradí, aj potom je priestor na odsunutie hlasovania,“ dodal. Podľa Paškovho hovorcu Pavla Chovanca sa o odsunutí hlasovania o ESM na termín po júnovej schôdzi neuvažuje.
Kaník tiež upozornil, že trvalý euroval je postavený na iných princípoch ako dočasný.
„Zdá sa mi, že z pohľadu malej krajiny je oveľa nevýhodnejší ako dočasný euroval,“ poznamenal. Na otázku, či pripúšťa odmietnutie ESM, Kaník priamo neodpovedal.
„Myslím si, že sa treba nad tým vážne zamyslieť aj v kontexte vývoja, ktorý sa dá odhadnúť a teraz aj vidíme reálnu situáciu a naozaj veľmi dobre zvážiť, čo je pre Slovensko výhodné a čo nie,“ vyhlásil.
Poukázal tiež na skutočnosť, že SDKÚ-DS si želá, aby o každej individuálnej pomoci rozhodovalo parlamentné plénum.
„Salámová taktika“
Predseda SaS Richard Sulík, vytrvalý odporca dočasného aj trvalého eurovalu tvrdí, že s myšlienkou odsunúť hlasovanie o ESM prišla práve SaS a opoziční kolegovia si túto agendu následne osvojili. Predpokladá, že liberáli na parlamentnej schôdzi navrhnú odsunutie hlasovania.
Na margo pomoci pre španielske banky v objeme 100 miliárd eur, na ktorej sa cez víkend zhodli ministri financií eurozóny, poznamenal, že ide o pokračovanie „salámovej taktiky“. Predpokladá, že pomoc napokon dosiahne až 260 miliárd.
Na schválenie trvalého eurovalu je potrebných 76 hlasov, konečné rozhodnutie má tak v rukách vládny Smer-SD, ktorý disponuje 83 hlasmi.
Nemala by tak hroziť situácia z minulého roka, keď nezhody v koalícii pri hlasovaní o dočasnom eurovale vyústili do pádu vlády Ivety Radičovej.
Na program sa ESM dostane na tretej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 19. júna, teda krátko po ostro sledovaných opakovaných parlamentných voľbách v Grécku. Tie sú naplánované na nedeľu 17. júna.